Politika

Soylu: Biz HÜDA-PAR’ı diğer tarafa bıraksaydık ne yapmış olacaktık?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP listelerinden Meclis’e giren HÜDA PAR için, “Biz HÜDA PAR’ı o tarafa bıraksaydık ne yapmış olacaktık?” dedi.

Soylu, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Soylu’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

*HÜDA-PAR meselesine farklı bakıldığını, HÜDA-PAR meselesinin oyla değerlendirilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu seçimin kendine ait bir gelecek beka meselesi olduğunu biraz önceden beri tartışıyoruz. HÜDA-PAR meselesine böyle bakın. Bir HDP var. PKK’ya endeksli HDP. Bir de HÜDA-PAR var. Biz HÜDA-PAR’ı bizi destekleyecek noktaya almasak, HÜDA-PAR’a kim teklif yaptı? HDP, CHP yaptı mı? Yaptı. Biz HÜDA PAR’ı o tarafa bıraksaydık ne yapmış olacaktık? HDP muhafazakar değerlerden uzak, seküler bir yapı. Birtakım dini duyarlılıklardan uzak siyasi parti. O duyarlılıkları ortadan kaldırmaya atılan adımlar.

*Biz HÜDA-PAR’ı o tarafa bıraksaydık ne yapmış olacaktık? HDP muhafazakar değerlerden uzak, seküler bir yapı. Birtakım dini duyarlılıklardan uzak siyasi parti. O duyarlılıkları ortadan kaldırmaya atılan adımlar. HÜDA-PAR anti Amerikancıdır. HÜDA PAR’ın terörle iltisakı yoktur. PKK meşruiyetini Millet İttifakı’na dayatmak için sözü toparladılar da toparladılar. Bunu göreceksiniz Tayyip Erdoğan’ın attığı HÜDA PAR adımı Türkiye’nin 20-30 yıl içerisinde Doğu ve Güneydoğu’da muhafazakar politika açısından yalnız kalan, kendi kodlarına dönmeye çalışan AK Parti ve Tayyip Erdoğan bu dönemin en büyük akıllarından bir tanesi olduğu. Bu çok güçlü bir sosyolojik adımdır ve büyük bir devlet aklıdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu