Ekonomi

Son dakika! Dolardan bir rekor daha

Haftaya rekor seviyeden başlayan dolar/TL yükselişini sürdürerek zirvesini yeniledi. Kur, 10,2157 seviyesini görerek bir rekor daha kırdı. Euro/TL ise 11,61 seviyesinden işlem görüyor.

Dün yeni haftaya rekorla başlayan dolar/T’de psikolojik 10 seviyesinin aşılmasının ardından yükseliş sürüyor. Çoğu gelişen ülke para biriminin dolara karşı pozitif seyrettiği sabah saatlerinde lira dolara karşı yüzde 0,2 değer kaybederek negatif ayrışıyor.

YENİ REKOR 10,2157

Yükselişini sürdüren dolar/TL, 10, 2157’yi görerek zirvesini bir kez daha yeniledi. Kur saat 10.30 itibarıyla 10, 2080’den işlem görüyor.

Euro ise güne 11,49’dan başlarken, dün kapanışta 11,43 seviyesinden işlem görüyordu. Euro kuru da 11,56138 seviyesinden değerleniyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Analistler TCMB’nin perşembe günkü kritk faiz kararı öncesinde 100 bp indirim beklentisi ile kasım ve aralık aylarındaki dış borç ödeme takviminin TL üzerinde baskı yarattığını belirtiyor.

Doları diğer kurlardan daha hızlı yukarı çeken bir diğer etken ise ABD enflasyon verisi sonrası oluşan parite etkisi olarak gösteriliyor.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında ABD’de aylık enflasyon yüzde 0.6’lık beklentiyi aşarak 0.9 gelmiş gelmiş ve yıllık enflasyonda öngörülerden 0.4 puan saparak yüzde 6.2 olarak gerçekleşerek ABD’de son 30 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçmişti.

Fed’in bu durum nedeniyle daha erken faiz indirimine başlayabileceği endişesiyle dolar endeksi 95.5 bandına yükselirken, küresel çapta değerlenirken euro/dolar paritesi de 1.16 seviyelerinden 1.13’lere kadar düştü.

Richmond Fed Başkanı Barkin ise faiz artırmaya başlamadan önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu yineledi. Barkin, “Barkin, “Enflasyonun normal seviyelere geri gelip gelmeyeceğini, iş gücü piyasasında toparlanmanın hızlanıp hızlanmadığını değerlendirmek için birkaç ayımız daha olduğunu umuyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu