Ekonomi

Şırnak’ta atıl araziler fıstık bahçesine dönüşüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Şırnak Valiliği ve Şırnak Fıstık Üreticileri Birliği iş birliğiyle ile kentte fıstık seferberliği başlatıldı. Yürütülen projeyle ilk yıl vatandaşlara 500 bin fıstık fidanı hibe edilecek. Başlatılan proje ile birlikte daha önce batı illerine mevsimlik işçi olarak giden kadınlar kendi memleketlerinde çalışacak. 
Şırnak’ta sağlanan huzur ve güven ortamıyla birlikte, atıl durumda olan arazilerin tarıma kazandırılması için çalışma başlatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Şırnak Valiliği ve Şırnak Fıstık Üreticileri Birliği iş birliğiyle ile başlatılan projede, bu yıl vatandaşlara 500 bin fıstık fidanı dağıtılacak. Sonraki yıllarda ise bu sayı katlanarak artacak. 500 bin fidanın bu sene 50 bin, gelecek yıl da 250-300 bin dekar alanda ekilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında Fıstık Üreticileri Birliği tarafından vatandaşlara dağıtılacak olan fıstık fidanlarının ekimine başlandı. 2 ayrı sahada başlayan çalışmalarda 45’i kadın 5’i erkek toplam 50 kişi çalışıyor. Yürütülen proje ile birlikte daha önce mevsimlik işçi olarak batı illerine çalışmaya giden kadınlar Cudi ve Gabar dağları arasında bulunan Toptepe Köyündeki sahalarda çalışarak aile ekonomilerine katkıda bulunacak.

‘Türkiye’de ilk beşe girmeyi hedefliyoruz’

Fıstık fidanlarını ekmeye başladıklarını ve ilk 5 yıl içerisinde Türkiye’de fıstık üretiminde ilk 5’e girmeyi hedeflediklerini belirten Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Namdar, “Burada artık fıstık poşetlerinin dolumu oluyor. Ortalama 45-50 kişi günlük olarak çalışıyorlar. Artık faaliyetimize başladık. Sayın valimizin bize verdiği talimat üzerine ilk etapta 500 bin fidan dağıtacağını söylemişti. Biz de bunun gereğini sahada yapıyoruz. Şırnak bundan sonra artık hiçbir olay ile anılmayacak. Dağ, taş fıstık bahçeleri olacak. Biz 45-50 kişiye yakın çalışabilir bayan arkadaşımızı aradık. Onlarla beraber bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Allah’ın izni ile kasım ayına kadar ekime hazır hale gelecekler. İlk yıl 500 bin fidan ondan sonraki yıllarda yıllık 1 milyon ve 2 milyon fidan ekilip çiftçilerimize dağıtılacak” dedi.

Fıstık fidanları ekim alanında çalışan evli 3 çocuk annesi Nezahat Metin de, “Biz burada çalışmaya geldik. Böyle bir iş çıktı mutluyuz. Kadınlarımız çalışıyor. Ailemize destek oluyoruz. Bu devirde geçim baya zorlaşmış. Biz de bu şekilde çalışarak ailemize katkıda bulunuyoruz. Mevsimlik işçi olarak fındık, kayısı toplamaya gidiyorlar. Dışarıda bir sürü iş var. Ailece gidiyorlar. Burada bu imkan varsa burada çalışırız, gitmeyiz. Evimizde, en azından çocuklarımızla birlikte oluruz” diye konuştu.

Yaz aylarında mevsimlik işçi olarak batı illerine çalışmaya gittiğini ifade eden Halime Coşkun ise, “Biz burada fıstık paketleme işi yapıyoruz. Sabah 8’de başlıyoruz. Akşam 5’te bırakıyoruz. Ailemize maddi olarak destek oluyoruz. Memleketimizin tarım alanında gelişmesine katkı sunduğumuz için çok mutluyuz. Yaz aylarında mevsimlik işçi olarak gidiyoruz. Burada böyle işler olunca burada kalırız, kendi işimizi yaparız. Kendi memleketimizi geliştiririz” ifadelerini kullandı. (DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu