Connect with us

Yaşam

Şırnak’ta 153 yıllık tescilli değirmende geleneksel yöntemlerle tahin üretimi

Şırnak’ta, Cudi Dağı eteklerindeki 153 yıllık tarihi değirmen, ‘taşınmaz kültür varlığı’ tescili aldıktan sonra restore edilip, modern bir görünüme kavuştu. 4’ü kadın 6 kişinin çalıştığı tarihi değirmene getirilen susamlar, öğütülerek tahin elde ediliyor. 24 saat kesintisiz öğütme işleminin yapıldığı değirmende, bir sezonda 30 ton tahin üretiliyor.

Cudi Dağı eteklerindeki Kumçatı beldesinde, 1869 yılından beri tahin üretimi yapılan tarihi değirmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescil edildi.

Tescilin ardından 153 yıldır Kumçatı’da yetişen susamlar ile tahin üretimi yapılan değirmen, bakanlığın 110 bin TL’lik hibe desteği ile restore edildi. Su ile çalışan değirmen restorasyon sonrası modern bir görünüme kavuştu.

Tarlalardan toplanan susamlar, evlerde yıkanıp, damda kurutuluyor sonra da odun ateşinde kavrulup, değirmende öğütülerek tahin elde ediliyor.
Tarihi değirmende gece ve gündüz vardiyalı olarak 6 kişi çalışıyor. Tarlalardan toplanan susam yıkandıktan sonra kurutuluyor. Ardından odun ateşinde kavrularak değirmende öğütülüyor ve hazır hale getiriliyor.

Günde yaklaşık 400 kilogram tahinin elde edildiği tarihi değirmen sahibi Müzbah Demir, “Değirmenimiz geçen sene Kültür Turizm Bakanlığı tarafından bize restore edildi. Değirmenimizin tarihi 1869’dan günümüze kadar 153 yıllık geçmişi var. Biz burada tahin üretiyoruz. Yüzde yüz yerli tahin. Ata tohumundan gelme bir susam. Değirmenimiz su ile çalışıyor. 24 saat kesintisiz çalışıyor. Hem kendimize tahin üretiyoruz. Hemde çevre ilçe, belde ve köylerden gelenlerde kendilerine tahin yapıyorlar. 1 kilo Ham susamdan 800 gram tahin çıkıyor. Pazarlaması güzel. Hem internet üzerinden. İş yerlerinde satıyoruz. İsteyen her yere gönderiyoruz. Türkiye’nin her yerine satışlarımız mevcuttur. Hangi ilimiz isterse gönderiyoruz. Kilosu da 100 liradır” dedi.(DHA)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir