Connect with us

Bilim & Teknoloji

Signal’e de ‘Hikâyeler’ Özelliği Geldi

Gizliliği odağına alana mesajlaşma uygulaması Signal, artık pek çok uygulamada yer alan hikayeler özelliğini bünyesine ekledi.

Mesajlaşma uygulamaları arasında gizliliği ile öne çıkan Signal, bünyesine hikayeler özelliğini ekledi. Artık hikayeler özelliğinin olmadığı uygulamanın kalmadığı şu dönemde Signal de paylaştıktan sonra 24 saat içende silinen fotoğraf/video özelliğini getirdi.

SIGNAL DE HİKAYELER ÖZELLİĞİNİ KULLANIMA AÇTI

Özellik şu anda hem iOS hem de Android kullanıcıları için sunuldu. İlerleyen dönemde ise uygulamanın masaüstü sürümü için özelliğin ekleneceği duyuruldu. Sistem fotoğraf paylaşmayı standart olarak getiriyor olsa da bunun yanında video ve metin paylaşma desteği de bulunuyor.

Hikayeler özelliği istenirse ayarlar bölümünden kapatılabiliyor. Bu da gizlilik ve güvenliğe önem verenler için önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan uygulama hikayeleri görecek kişilerin belirlenmesi konusunda ayar sunuyor. Bu noktada hikayelerin aile üyeleri ve iş arkadaşları gibi belirli gruplarla da sınırlandırılabileceğinin altı çizilmiş durumda.

Ne kadar güvenli?

Bilindiği üzere Signal, gizlilik ve güvenliğe büyük önem vermesiyle tanınıyor. Uçtan uca şifreleme protokolüne sahip olan platform, tüm mesajları, görüşmeleri ve multimedyayı korumasının yanı sıra meta verileri de korumasıyla da biliniyor. Bu kadar güvenlik konusunda öne çıkan bir platformun normal olarak hikâye özelliğini getirmesi kullanıcılarda soru işareti yaratıyor.

Açıklamalara göre Signal’de tüm özelliklerde olduğu gibi hikâyelerde de uçtan uca şifreleme var. Bu da Signal’in kendisi de dahil olmak üzere hikâyelere hiç kimsenin erişemeyeceği anlamına geliyor. Zaten hikâyeler 24 saat sonra otomatik olarak kaybolacak. İsterseniz manuel olarak da onları istediğiniz zaman silebileceksiniz. Ayrıca şirket, hikâyeleri görmek veya hikâye paylaşmak istemeyenler için ayarlar kısmından yapılabilen özelliği devre dışı bırakma imkanını da sunuyor. Signal bunu yaptığınızda kişilerinizi de bilgilendirmiyor.

Şirket de bu durumla ilgili açıklamalarda bulunarak ‘hikâyeler’ özelliğine tüm dünyadaki kullanıcılardan büyük talep olduğunu; bu yüzden de güvenli bir şekilde sunmanın yolunu sunduklarını söyledi. Signal’den Nina Berman da insanların bunu istediğini ve çok sık kullandığını, bu yüzden de reklam olmadan onlara uygun bir şekilde özelliği getirdiklerini aktarıyor.(Webtekno)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir