Yaşam

Seçmeli Kürtçe önyargıların çözülmesinde etkili oluyor

Kürtçe dil kurumlarından seçmeli Kürtçe ders kampanyasına verilen desteklere teşekkür: “Bu çağrılar Kürt ve Kürt olmayan toplumlarda yer edinmiş önyargıların, korkuların çözülmesinde etkili oluyor.”

Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi, Kürtçe Dil Hareketi (HEZKURD) ve Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), Kürtçe seçmeli ders kampanyasına destek veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP MYK üyesi Alaattin Parlak’a ve CHP, AKP, HDP milletvekilleri ile HDP, DEVA, Gelecek, AK Parti’nin temsilcilerine Kürt toplumu ile dayanıştıkları için teşekkür etti.

Kurumlar, ortaokullarda seçmeli Kürtçe dersinin tercih edilmesi için 7 Şubat 2022 gününe dek devam edecek kampanyaya Kürt bireylerin ilgi, destek ve dayanışması heyecan verdiğini belirtti ve Kürtlerin iç kontrol odağı yükseldikçe; devam eden ya da yeni hasar verici etkilerin daha az zararla atlatılacağına dair umutların güçlendiğini vurguladı. Açıklamada, “Kürtçe anadilinde zorunlu eğitim talebimiz sadece geçmişin telafisi için değil, aynı zamanda 21. yüzyıl becerilerinden olan çokdilliliği edinmeye de yöneliktir. Yıllar boyunca Kürtçe anadilimizin zaten olduğu yerde yani sivil toplumsal hak alanında durduğuna dikkat çekmeye çalıştık. Nihayet sivil, toplumcu, demokratik, şeffaf, koruyucu, sahiplenici bu yaklaşım ve tutum toplumumuzda güçleniyor, artan özgüven ve heyecanla yaygınlaşıyor” denildi.

Açıklamada şöyle devam etti: “Başta Kürt ebeveynlerimiz olmak üzere; sanatçılarımız, yazarlarımız, aktivistlerimiz, aydınlarımız, siyasilerimiz, barolarımız, meslek odalarımız, STK’larımız yani sesini yükselten her bir birey ve kurumumuz seçmeli Kürtçe dersinin tercih edilmesi için gereken tarihsel ve ileri duruşu sergileyerek öğrencilerimize açık destek vermişlerdir. Sonraki nesillerimiz geriye dönüp baktıklarında her birini ayrı ayrı anmasını, teşekkürünü ve saygısını ifade edeceğini umuyoruz. Bizlerin talebi olmaksızın bazı siyasi partilerin öne çıkan isimleri tarafından Kürtçe derslerinin ortaokullarda daha fazla sayıda açılması için öğrencileri cesaretlendirici dolaysız açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar Kürt ve Kürt olmayan toplumlarda yer edinmiş ön yargıların, korkuların, yok saymaların çözülmesinde de etkili oluyor. Bu nedenle, Kürt dili eksenli çalışmalar yapan bizler tarihte bir not olarak kalması açısından nazik ve beklenmedik açıklamaları yapanları anmak, teşekkür etmek istiyoruz ve açık ilgilerinin devam etmesini diliyoruz.”

Kürtçe seçmeli derslere yönelik çalışmaların devam edileceğine dikkat çekilen açıklamada, kampanyaya destek verenlere teşekkür edildi:

“Seçmeli ders tercih tarihinin uzatılması talebimiz için temaslarda bulunan AKP MYK üyesi Abdurrahman Kurt’a, seçmeli Kürtçe derslerine dair ihtiyaç duyduğumuz 12 yıllık veriler için Milli Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi veren HDP milletvekilleri Murat Sarısaç’a ve bu ricamızla ilgilenen HDP milletvekili Nusrettin Maçin’e ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na teşekkür ediyoruz. Ayrıca, haftalık iki saatlik Kürtçe anadilinde dersi tercih etmeleri için öğrencilerimize tavsiyede bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP MYK üyesi Alaattin Parlak’a ve adını anamadığımız CHP, AKP, HDP milletvekilleri ile HDP, DEVA, Gelecek, AKP’nin temsilcilerine Kürt toplumu ile dayanıştıkları için teşekkür ediyoruz. Seçmeli Kürtçe dersini tercih edecek öğrenci sayısının 7 Şubat’a dek artması için çalışmalarımız devam etmektedir. Öğrenci ve ebeveynlerimizi destekleyici açıklamalara ve girişimlere 7 Şubat ve sonrasında da artarak devam edilmesi ricasıyla.”(DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu