Analiz

Seçim sonucu yeni süreçlerin başlangıcı olabilir

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da yarın yerel seçimler yapılıyor. Yapılacak seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye’de yeni bir süreç başlayacak. Partilerin çoğu Türkiye’nin büyük şehirlerine odaklanmış durumda ve Türkiye’nin geleceğinde İstanbul’un özel bir kaderi olacak.

İstanbul’da seçim sonuçlarına dair iki olasılık ortaya çıkıyor.

Birincisi, AK Parti kazanırsa mevcut belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi hayatı sona erecek ve CHP üzerindeki nüfuzu kaybolacak. CHP’nin durumu ve CHP içindeki çatışmalar daha da zorlaşacak ve bir bakıma muhalefet gücünü kaybedecek.

İkincisi, eğer CHP kazanırsa İmamoğlu yarından itibaren 2028 Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanacak ve CHP üzerindeki nüfuzunu güçlendirecek ve hatta CHP iktidardan erken seçim talebinde bulunabilir.

İstanbul’da DEM seçmeninin durumu ise karışık. İmamoğlu, Kandil ve Kandil’in DEM’deki temsilcileriyle anlaştı ve bir şekilde satın aldı. Türk medyasında yer alan bazı bilgilere göre PKK’ya yüklü miktarda para aktarıldı. Şimdi bununla ilgili bir soruşturma yapılacağı konuşuluyor. Öte yandan DEM adayını göstermiş olsa da DEM seçmeninin büyük bir kısmı İmamoğlu’na oy verecek. DEM’in aday arayışı tamamen taktiksellik. 31 DEM üyesi İstanbul’un ilçe belediye meclis listelerinde CHP listelerine dahil oldu.

Öte yandan Leyla Zana gibi bazı isimler de DEM’in seçim propagandalarında boy göstererek, kimseye değil, DEM’e oy verme çağrısında bulunuyor. Eğer DEM bu seçimlerden güçlü çıkarsa 1 Nisan’da barış sürecini başlatmak mümkün. Zana’nın her yerde söylediği sözlerin amacı bu. Kandil’in 8 yıl önce Zana’ya yasak getirdiği ve sesinin çıkmadığı biliniyor. Ancak Diyarbakır Newroz’unda Abdullah Öcalan’ın kardeşi ile elele Newroz alanına giriş yaptılar.

Büyük şehirlerde CHP ile Kandil anlaştı. Kürdistan’da durum farklı. CHP pek çok alanda adayını dahi gösteremedi. Diyarbakır Van, Mardin gibi bölgeler AK Parti’nin veya başka bir partinin kazanması zor olacak ama oylarını artıracaklar, DEM ise oylarında bir azalma olacaktır. Yani Kürdistan’ın tüm şehirlerinde önceki seçimlere göre DEM’in oyları azalacak. Bu DEM içerisinde başka bir sürecin başlangıcıdır.
Kandil-İmralı çatışmasının başladığı açık, kimin kazanacağı bilinmiyor. Ama Kandil duruma hakim.
Seçim sonuçları iyi değerlendirilirse ve Kürdistan Bölgesinde PKK dışındaki Kürtler de örgütlenirse gerçek bir barış sürecini sürdürebilir ve kendilerini muhatap olarak kabul ettirebilirler. Bu zemin var ve o9ldukçada güçlü bir zemindir. Ancak birilerinin buna sahip çıkması ve sivil toplum örgütlerini harekete geçirmesi gerekiyor.

Kürtler için iyi olan ve Kürtlerin ulusal haklarının sağlanması için ne yapılabilirse, umalım ki o yapılsın…(Rojevakurd)


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu