Politika

Seçim kanununda değişiklik: Baraj yüzde 7 oluyor

AK Parti ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı seçim kanunu değişikliği teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AK Parti ve MHP, seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürmek için harekete geçti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, seçim kanunu değişikliği teklifini bugün TBMM Başkanlığı’na sundu.

15 maddelik teklifin ana başlıkları şöyle:

?Seçim barajı yüzde 7 olacak
?Seçime girme yeterliliğinde Meclis’te grup olma şartı kaldırılacak. Ancak partilerin seçimden 6 ay önce en az 41 ilde örgütlenmeyi tamamlamaları gerekecek. 
?İl ve ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri, birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından kurayla belirlenecek
?Sandık kurulu üyeliğine başka bir parti üyesi gösterilemeyecek.
?Seçimlere kısa bir süre kala seçmen kütüklerinin yer değiştirilmesi mümkün olmayacak. Bunun için de seçmenin son bir yıl içerisinde sürekli olarak bulunduğu adres dikkate alınacak. Tayin ve atama gibi zorunlu haller istisna tutulacak. Bu maddeyle, özellikle muhtarlık seçimlerinde tartışma konusu olan seçmen kütüklerinin değiştirilmesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

ARTIK OY DÜZENLEMESİ

?Siyasi partiler seçim çevresinde gerekli oy oranına ulaşmadan içinde bulunduğu ittifakın artık oylarından faydalanarak milletvekili çıkaramayacak. Örneğin Elazığ’daki seçimlerde MHP birinci, CHP ikinci olup artık oylarıyla milletvekilini CHP çıkarırken yeni sistemle milletvekilini en çok oyu alan parti çıkaracak.

MECLİS’TE ORTAK AÇIKLAMA

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı, TBMM’de düzenledikleri ortak basın açıklamasında yasa değişikliği teklifine ilişkin şu bilgiyi verdi:

Yazıcı, teklife ilişkin şunları söyledi:

“9 maddesi seçimlerin temel hükümleri, 1 maddesi mahalli idareler seçimiyle ilgili. Teklifimizin birinci maddesiyle seçim barajını yüzde 7’ye indirilmesini teklif ediyoruz. İkinci maddesiyle, kelime düzeltmeleri yapıp ‘İttifakın aldığı oy toplamı barajı geçtiği takdirde milletvekili hesabı ve dağılımı partilerin oy sayısı dikkate alınarak yapılır’ deniliyor.

Teklifin üçüncü maddesiyle, siyasi partilerin seçimlere katılmalarına ilişkin TBMM’de grubu bulunma koşulunu çıkarıyoruz ve örgütlenme oranında kongre işlemlerinin yapmış olmasının aranmasını öngörmüş oluyoruz. Beşinci maddesiyle il seçim kurulunun ilişkin düzenleme mevcut. İl seçim kurulunun birinci sınıf hakimler arasından kura ile belirlenmesine ilişkin düzenlemeyi içerir. Altıncı maddesiyle, benzer düzenlemeyi ilçe seçim kurulları için öneriyoruz.

Yedinci maddesiyle, ‘Sandık kuruluna üye bildime hakkı olan bir parti, bir başka parti üyesini sandık üyesi olarak gösteremez’ fıkrasını ekliyoruz. Sekizinci maddesiyle mahalli idareler seçiminde yerleşim yeri adresine göre oluşturulan 1 yıl önceki seçmen kütüğüne göre yapılır düzenlemesi.

Dokuzuncu maddesiyle, ‘Adresi kapanmış olması sebebiyle, sistemde gözükmeyenler son seçmen olduğu yerde devam eder’ fıkrası ekleniyor. Onbirinci maddesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum düzenlemesi yapıyoruz.”

“SEÇİM BARAJI DEĞİŞTİRİLMEKTEDİR”

MHP’li Yıldız ise açıklamasında, “Ülkemizde seçimler uzun yıllardır yerleşmiş uygulamalar çerçevesinde yapılmaktadır. Temsilde adalet ve yönetimde istikrar her zaman mümkün olmamıştır. Bu değişiklikle bu kavramların dengelenmesi için çaba gösterilmiştir” dedi.

“Seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi önerilmiştir” diyen Yıldız, şunları ifade etti:

“Böylelikle temsilde adaletin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. 12 Eylül’den sonra sisteme dahil edilen seçim barajı değiştirilmektedir.

Partilerin seçimlere katılabilmesi için TBMM’de grup oluşturmaları yeterli görülmektedir. Demokrasi örgütlü toplum demektir. Siyasi partilerin örgütlülüğü demokrasinin yaygın ve katılımcı olmasının önünü açmaktadır. Teşkilatlanma ve kongre şartı yeterli olmaktadır. Salt grup kurmak, seçime katılmak için yeterli görülmemiştir.

İl ve ilçe seçim kurulu heyetlerinin hakimler tarafından şeffaf bir şekilde kura ile belirlenmesi, seçmen kütüklerindeki sorunların çözümüne ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Ülkemizin yükselen demokrasi çıtası daha da yükselecektir. Yönetimde istikrarın temsilde adalet ile güçlenmesi amaçlanmaktadır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu