Sağlık

Sarımsak kabuklarını sakın çöpe atmayın

Sarımsak, doğal antibiyotik olarak adlandırılıyor. Onlarca farklı hastalığa iyi gelen vitamin, mineral ve antioksidan açısından çok faydalı olan sarımsakların kabukları da kendisi kadar faydalı.

Sarımsak kabuklarını çöpe atıyorsanız atmamanız için işte sebepler:

Enfeksiyon karşıtı

Sarımsak kabuğu da sarımsak kadar çok etkili bir enfeksiyon karşıtıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsağın kabukları, kalbi koruyan ve yaşlanma süreciyle savaşmaya yardımcı olan “anti-inflamatuar fenilpropanoid antioksidanlar” başta olmak üzere en az 6 farklı antioksidan içeriyor. Sarımsak kabuğunda bol miktarda bulunan “quercetin, yaşlanmaya, ince çizgilere ve cilt dokusunun gelişimine katkıda bulunarak iltihaplanma ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı oluyor.

Sarımsak kabuğunun kilo kontrolüne yardımcı olduğu da bilinmektedir. İçerdiği lifler sayesinde tokluk hissini artırarak daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bu da kilo verme sürecini destekler. Aynı zamanda sarımsak kabuğu, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan bileşenler içerir. Bu sayede diyabet hastalarının kan şekerini kontrol altında tutmalarına yardımcı olur.

Sarımsak kabuklarını nasıl tüketelim

Sarımsak kabuklarını kolayca tüketmenin birçok farklı yöntemi var.

Sarımsak kabuğu çayı demleyebilirsiniz. Bitki çaylarına birkaç parça ekleyebilirsiniz. Sarımsak kabuklarını kaynatıl süzdüğünüz suyu çorbalarınızda kullanabilirsiniz Kuruttuğunuz kabukları toz haline getirerek kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu