Ortadoğu

Saddam Hüseyin’i yargılayan Kürt yargıç Irak Cumhurbaşkanlığı için aday olduğunu açıkladı

Saddam Hüseyin diktatörünü yargılayan Kürt yargıç Hakim Rizgar Irak Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıkladı.  

Irak erken seçimlerinin resmi sonuçlarının açıklanması sonrası yeni hükümet kurma tartışmaları son hızıyla sürüyor. Dün seçim sonrası ilk oturumunu gerçekleştiren Irak Parlamentosu’nun başkanlığına Muahammed Halbusi yeniden seçilirken Kerkük PDK parlamenteri Şexawan Abdullah ise başkan yardımcılığına seçildi.

Hükümetin kurulması için cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor. Kürtlerin hakkı olan cumhurbaşkanlığı için şuana kadar hiçbir parti adayını açıklamazken, bağımsız siyasetçi Hakîm Rizgar’dan adaylık açıklaması geldi.

K24’de konuşan Hakim Rizgar Irak Cumhurbaşkanlığı’na talip olduğunu duyurdu.

Hali hazırda Kürdistan Bölgesi Temiz Eller Komisyonu üyesi olan Hakim Rizgar, Saddam Hüseyin’in yargılandığı mahkeme heyetinde yer alan yargıçlardan biriydi.

Irak’ın mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in yeniden aday olmak istediğine dair kulislerde bilgiler dolaşsa da Lahur Cengi’ye yakınlığı ile bilinen Salih’in yeniden aday olmasına ne YNK ne de PDK sıcak bakmıyor.

Ancak şuana kadar Cumhurbaşkanlığı için kimin aday olacağı konusunda ne YNK ne de PDK’den herhangi resmi bir açıklama yapılmış değil.

Hükümete ilişkin anayasal takvim nasıl işliyor?

Irak Anayasası’nın 54. maddesine göre seçim sonuçlarının onaylamasının ardından cumhurbaşkanı 15 gün içerisinde yeni parlamentoyu toplamakla sorumlu.

Nitekim Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de yeni parlamentonun toplanması için bir çağrıda bulunarak 9 Ocak 2022 tarihini belirledi. Anayasal takvime göre yeni parlamentonun ilk oturumundan itibaren 30 gün içerisinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor. Yeni cumhurbaşkanı seçildikten sonra 15 gün içerisinde de parlamentodaki “en büyük kitle”nin başbakan adayına hükümeti kurmayı teklif etmek zorunda. Hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakan adayı ise tekliften sonra 30 gün içerisinde kabineyi oluşturmakla yükümlü. Hükümet kurması teklif edilen başbakan adayı bunda başarısız olur ya da parlamentodan güvenoyu alamazsa Cumhurbaşkanı’nın 15 gün içerisinde yeni bir adaya hükümeti kurmayı teklif etmesi gerekiyor. Hükümetin kurulması için parlamentoda mutlak çoğunluk lazım. Mutlak çoğunluk parlamento oturumuna katılan üyelerin yarıdan bir fazlasının onayıyla sağlanıyor ve bakanlar tek tek oylanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu