Ortadoğu

Rusya’nın vetosu Suriye’nin kuzeybatısında “açlığı”tehdit edebilir

Rusya, Cuma günü Türkiye üzerinden Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolündeki bölgede yaşayan yaklaşık 4 milyon kişiye yapılacak insani yardımların 12 ay süreyle uzatılmasına ilişkin teklifi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto etti.

 Bab el-Hava sınır kapısındaki (kuzeybatı) halkla ilişkiler ofisi müdürü Mazen Alloush, Agence France-Presse’ye yaptığı açıklamada, “Rusya tarafından veto kullanılması, uygulanan kuşatma ve açlık politikasının gerçek bir uygulamasıdır” dedi.

Suriye’nin kuzeybatısında yaşayan “sınırdan insani yardım getirmek için herhangi bir karar veya fiili eylemde bulunmamak, kontrol edilemez bir kıtlığın başlangıcı ve dört milyondan fazla vatandaşın gıda güvenliğine doğrudan bir tehdit” olduğunu açıkladı.

Mekanizma Pazar günü sona erecek, Suriye’nin geri kalan bölgelerinden yerinden edilmiş insanların çoğunluğunu içeren ve aşırı yoksulluk içinde yaşayan İdlib valiliği sakinleri giderek daha fazla endişe duyuyor.

Abdel Salam Youssef, “Herkes kamp sakinlerinin çoğunluğunun tamamen bu yardıma bağımlı olduğunu biliyor” dedi. Güney İdlib’den yerinden edilen kişi, “Rus vetosu benim için büyük bir felaketti” diye ekledi.

Yerinden edilmiş 45 yaşındaki ve 14 çocuk annesi Fatım,  ”Bab el-Hava sınır kapısı kapatılır ve yardım (erzak) kesilirse öleceğiz” dedi.

BM mekanizması 2014’ten beri yürürlükte ve Suriye-Türkiye sınırındaki Bab el-Hava sınır kapısı üzerinden terörist ve teröristlerin kontrolü altındaki İdlib bölgesinde (kuzeybatı) 2,4 milyondan fazla kişiye yardım transferine izin veriyor.

İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) verilerine göre, çoğu gıda maddesi taşıyan 4 bin 600’den fazla yardım kamyonu yalnızca bu yıl sınırı geçti.

Bab el-Hawa geçişi, Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelerden geçmeden İdlib ve çevresindeki savaşan grupların kontrol ettiği bölgelere yardım transferinin yapılabileceği tek geçiş noktasıdır. Birleşmiş Milletler 2014’ten beri kullanıyor. Geçiş, Kurban Bayramı tatili nedeniyle Cumartesi günü kapatıldı.

BM Suriye Bölgesel İnsani Yardım Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Güvenlik Konseyi’nin yakında tekrar toplanmasını ve ilerlemeyi kabul etmesini umuyorum” dedi.

Suriye’deki insani ihtiyaçların, 2011’de yaklaşık yarım milyon insanı öldüren ve ülke içinde ve dışında nüfusun yarısından fazlasının yerinden edilmesine ve yerinden edilmesine yol açan çatışmanın patlak vermesinden bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla birlikte, yardımın ulaştırılması acildir açıklaması yapıldı.

Birleşmiş Milletler’e göre, 2020’de 11,1 milyon olan Suriye’de 2021’de yaklaşık 13,4 milyon insan yardıma ihtiyaç duydu.(AFP)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu