Dünya

Rusya’dan İngiltere Başbakanı Johnson’a ülkeye giriş yasağı

İngiltere Başbakanı Johnson, Dışişleri Bakanı Truss ve Savunma Bakanı Wallace’ın aralarında bulunduğu 13 üst düzey yönetici hakkında yaptırım kararı alındığı duyuruldu.

 Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Savunma Bakanı Ben Wallace’ın da aralarında olduğu 13 İngiliz hükümet yetkilisinin ülkeye girişini yasakladı. Bakanlık, söz konusu yaptırım kararının ‘misilleme’ niteliğinde olduğunu belirtti.

Açıklamada, ‘İngiltere hükümetinin düşmanca eylemleri ve Rus yetkililere yönelik yaptırımların’ göz önünde bulundurulduğu aktarıldı. Yaptırım listesinin önümüzdeki süreçte genişletileceği bildirildi.

LAVROV’UN ÜVEY KIZI DA LİSTEDE

Yaptırım uygulanan kişiler arasında Tinkoff bankası Oleg Tinkov’un kurucusu milyarder “petrol kralı” Eugene Shvidler, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su Herman Gref ve Dışişleri Bakanı Lavrov’un üvey kızı Polina Kovaleva yer alıyor. Rusya tarafından Melitopol’un ‘belediye başkanı’ olarak atanan Galina Danilchenko da yaptırıma tabi tutuldu.

Yaptırım uygulanan kişilerin Birleşik Krallık’taki varlıkları donduruluyor, Birleşik Krallık’a veya Birleşik Krallık’tan seyahat etmeleri yasaklanıyor. Bugünkü yaptırımlar, İngiltere’nin işgalden bu yana yaptırım uyguladığı bankaların toplam küresel varlık değerini 500 milyar sterline ve oligarkların ve aile üyelerinin net varlık değerini 150 milyar sterlinin üzerine çıkarıyor. Yaptırım uygulanan bir diğer oligark Eugene Markovich Shvidler, Roman Abramovich ile yakın iş bağlantıları olan milyarder bir iş adamı. Net varlığının 1,2 milyar sterlin olduğu tahmin ediliyor.

EN BÜYÜK RUS BANKASINA VE OLİGARKLARA EK YAPTIRIMLAR

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından Nisan ayında yapılan açıklamada ise Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın tüm varlıklarının dondurulduğu ve İngiltere’den Rusya’ya yapılan tüm yeni dış yatırımların sona erdiği belirtildi. Açıklamada bu yıl sonuna kadar tüm Rus kömür ve petrol ithalatının sona ereceği aktarıldı. İngiltere’nin oligarklara ve kilit stratejik sektörlere karşı harekete geçeceği de aktarılan açıklamada İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda meslektaşlarını yeni yaptırım dalgaları üzerindeki ivmeyi sürdürmeye çağıracağı belirtildi. Sberbank ve Credit Bank of Moscow’un varlıklarının dondurulduğu ifade edilen açıklamada Sberbank’ın Rusya’nın en büyük bankası olduğu ve bu yaptırım kararının ABD ile koordineli olarak alındığı ifade edildi.

RUSYA’DAN GAZ İTHALATI SONLANDIRILACAK

İngiltere’den Rusya’ya yapılan tüm yeni dış yatırımların sona erdiği belirtilen açıklamada 2020’de İngiltere’nin Rusya’daki yatırım miktarının 11 milyar poundun üzerinde olduğu ve bunun Rus ekonomisine başka bir büyük darbe olacağı aktarıldı. İngiltere’nin bu yılın sonuna kadar Rus kömür ve petrolüne olan tüm bağımlılığını sona erdireceği belirtilen açıklamada bunun ardından ise İngiltere’nin mümkün olan en kısa sürede Rusya’dan gaz ithalatını sona erdireceği ifade edildi.(DIŞ HABERLER)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu