Politika

Rusya, Türkiye’nin arabuluculuk teklifini kabul etti

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Gatilov, “Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Türkiye’de görüşme yapmasını iyi bir fikir olarak görüyoruz” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim geçtiğimiz hafta savaşa dönüşmüştü. Putin’in Ukrayna’ya askeri güçlerini sokması ve ortalığı savaş alanına çevirmesi başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere tepki toplamıştı. Rusya Ukrayna arasında savaşın 9. gününde Rusya’nın Türkiye’nin teklifini kabul ettiği haberi geldi.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya’nın Cenevre’deki Daimi Temsilcisi Gennady Gatilov, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları arasında önümüzdeki hafta Türkiye’de bir toplantı düzenleme önerisini memnuniyetle karşıladı.

Gatilov, 11-13 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek diplomatik forumda böyle bir toplantı yapılması fikrinin iyi olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘İki tarafı da bakanlar düzeyinde bir araya getirmeyi temenni ederiz.’ diyerek bir arabulucuk teklifinde bulunmuştu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu