DünyaYaşam

Rusya ile gerginlik

Ukrayna’nın, Türkiye’den aldığı SİHA’ları kullanması, Rusya ile gerginliğe neden oldu.

Ukrayna’nın Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı Türk yapımı Ukrayna’nın, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı Türkiye’den aldığı silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) ilk kez kullanması, Ankara-Moskova hattındaki gerilime yeni bir halka ekledi. Kremlin, Türk SİHA’larının bölgedeki durumu “istikrarsızlaştırdığını” belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesindeki bir obüsü Türk SİHA’sıyla vurduğuna dair haberlerle ilgili görüşünün sorulması üzerine, Ankara’nın Ukrayna’ya drone satma kararı üzerine Moskova’da oluşan korkuların gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

Açıklamaları TASS ajansı tarafından aktarılan Peskov, “Türkiye ile gerçekten iyi ve özel ilişkilerimiz var. Ancak bu vaka, Ukrayna ordusuna yapılan böylesi silah sevkiyatlarının çatışma hattındaki durumu istikrarsızlaştırma potansiyeli taşıdığına dair endişelerimizi haklı çıkardı” dedi.

Bu tip silahların Ukrayna ordusunun eline geçer geçmez söz konusu bölgede kullanılma ihtimalinin yüksek olduğunun görüldüğünü ve bunun durumu “istikrarsızlaştırmaktan” başka sonucunun olmayacağını belirten Peskov “Bu, Ukrayna içindeki bu sorunun çözümüne katkı sağlamaz” dedi.

Ukrayna ordusu dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçıların obüslerle açtığı ateşte bir askerinin hayatını kaybetmesi, iki askerinin de yaralanması üzerine Bayraktar B2 SİHA’sıyla bir obüsü imha ettiğini duyurmuştu. Ukrayna ordusu, SİHA’nın “düşmanı ateşkese zorlamak amacıyla kullanıldığını” belirtmişti.

Resmi açıklamalara sık yansımasa da Türkiye’nin gerek Ukrayna ile askeri yakınlaşması gerekse Kırım’daki “Rus ilhakı” ile ilgili sık sık yüksek perdeden gösterdiği tepki Moskova’da rahatsızlık yaratıyor ve dikkatlice not ediliyor. Bu iki sıkıntılı konuya Suriye’nin İdlib bölgesinde yılan hikâyesine dönen anlaşmazlığı da eklemek gerekiyor. Rusya’nın İdlib’deki terörist unsurların bölgeden çıkarılması için uzun süredir baskı yaptığı Ankara kendine göre gerekçelerle dikkatli hareket etmek istediğini söylüyor.

Çok ince bir ip üstünde yürüyen Türkiye, her şeye rağmen köprüleri atmak istemediği Batı’ya karşı “Rus kartı”nı oynamaya, Moskova’ya ise “Çaresiz değiliz, bizim de size karşı kozlarımız var” mesajını vermeye çalışıyor.

Türk yapımı Bayraktar TB2 (Fotoğraf: Arşiv)

İHA ve SİHA kullanımı yasak
Bölgedeki ateşkes anlaşmasına Temmuz 2020’de eklenen maddeler, çatışma hattı yakınlarında insansız hava aracı kullanımını yasaklıyor. Bölgede sadece Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) ait İHA’lar gözetim amacıyla uçabiliyor.

Ukrayna ordusu şu ana kadar Türkiye’den altı Bayraktar TB2 satın aldı. Kiev ayrıca Ankara’nın desteğiyle kendi İHA üretimini de gerçekleştirmek istiyor. Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada SİHA üreticisi Türk şirketinin Ukrayna’da bir bakım ve eğitim merkezi kuracağını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu