Dünya

Rusya: Bucha videoları yalan ve provokasyon

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev yakınlarındaki Bucha’dan çekilen askerlerinin sivilleri infaz ettiği iddiasına ilişkin görüntüleri yalanladı: Provokasyon, Kiev rejiminin batı medyası için kurgusu…

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da Kiev yakınlarındaki İrpin ve Bucha kasabalarında çekildiği iddia edilen ve sivillerin infaz edildiği iddialarının dayandırıldığı fotoğraf ve videoları yalanladı. 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan görüntülere ilişkin yapılan açıklamada görüntülerin provokasyon olduğu öne sürüldü.

Bu yerleşim biriminin Rusya askerlerinin kontrolü altında olduğu süre boyunca tek bir bölge sakininin herhangi bir şiddet eyleminden zarar görmediğini iddia eden Savunma Bakanlığı, bu süre içinde sivillerin şehirde serbestçe hareket edebildiği ve tahliye oldukları, Ukrayna silahlı güçlerinin ise meskun mahalleler dahil şehrin güneyindeki bölgeleri bombaladığını öne sürdü. 

Rus ordusunun Kiev’in kuzeyindeki Bucha kentinde çekildigi hatirlatilan açiklamada, “Rusya ile Ukrayna arasinda Türkiye’de gerçeklestirilen yüz yüze görüsmelerin ertesi günü, 30 Mart’ta tüm Rus birliklerinin Bucha’dan tamamen çekildigini özellikle belirtmek isteriz. Ayrica, 31 Mart’ta Bucha sehrinin Belediye Baskani Anatoly Fedoruk, video mesajinda sehirde Rus ordusunun olmadigini dogruladi. Ayrica sokaklarda elleri bagli olarak vurulan yerel sakinlerden dahi bahsetmedi. Bu nedenle, Bucha’daki tüm sözde ‘suç kanitlarinin’ Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) memurlari ve Ukrayna televizyonu temsilcilerinin sehre geldigi 4. günde ortaya çikmasi sasirtici degil” denildi.

“Bucha’dan gelen fotograflarin ve video görüntülerinin Bati medyasi için Kiev rejiminin bir baska üretimi oldugunu reddedilemez bir gerçektir”

Açıklamada, “En az dört gün sonra görüntüleri Kiev rejimi tarafindan yayınlanan, tüm insanların cesetlerinin katılaşmamış olması, kadavra lekelerinin olmaması ve yaralarda pıhtılaşmayan kan olması özellikle endişe vericidir. Bütün bunlar, Mariupol’de doğum hastanesinde ve diğer şehirlerde olduğu gibi Bucha’dan gelen fotoğrafların ve video görüntülerinin Bati medyası için Kiev rejiminin bir başka üretimi olduğunu reddedilemez bir gerçektir” ifadeleri kullanılarak, söz konusu fotoğraf ve görüntülerin provokasyon olduğu öne sürüldü.(Haber Merkezi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu