Dünya

Rusya, Avrupa Konseyi’nden ayrıldı

Rusya, Avrupa Konseyi’nden ayrıldığını açıkladı.

Rusya, Strasbourg merkezli Avrupa insan hakları kuruluşu olan Avrupa Konseyi’nden ayrıldığını açıkladı.

Konsey’in Rusya delegasyonu başkanı Pyotr Tolstoy, Telegram hesabında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov imzalı Moskova’nın kararını içeren bir mektubu Konsey Genel Sekreteri’ne teslim ettiğini bildirdi.

Avrupa Birliği’nden bağımsız çalışan ve Avrupa’da insan hakları ve hukukun üstünlüğünü korumakla sorumlu olan Avrupa Konseyi, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bir gün sonra, üyeliği 25 Şubat’ta dondurmuştu.

Rusya’nın Konsey’den tamamen çıkarılması için oylama yapılması bekleniyordu.

Rusya ise geçen hafta yaptığı açıklamada üyeliğinin dondurulmasının haksızlık olduğunu ve konseye katılmayacağını duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, “NATO ve Avrupa Birliği’ne üye devletler, Avrupa Konseyi’ndeki çoğunluklarını kötüye kullanarak bu örgütü sürekli olarak Rusya karşıtı bir politika aracına dönüştürüyor. Eşitlikçi diyaloğu Pan-Avrupa ilkelerine dayandırarak reddediyor. 25 Şubat’ta Rusya’nın, Avrupa Konseyi’nin yasal organlarında temsil hakkını askıya almak için ayrımcı bir karar aldılar” denildi.

RESMİ OLARAK AÇIKLADILAR

Kararın Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne iletildiği vurgulanan açıklamada, “Bu şartlar altında ülkemiz Avrupa Konseyi’nde kalmayacak. 15 Mart’ta Genel Sekreter Marija Pejcinovic Buric’e, Rusya Federasyonu’nun örgütten çekildiğine dair bildirimde bulunuldu” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde imzalanan ana evrensel uluslararası insan hakları anlaşmalarına taraf olduğu hatırlatılan açıklamada, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme, Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer sözleşmelere uyulduğu belirtilerek, Rusya Federasyonu Anayasası’na aykırı olmadığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) halihazırda kabul edilmiş kararlarına uymaya devam edileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ayrımcılık içeren kararlar aldığı gerekçesiyle Rusya’nın aldığı karardan Avrupa Konseyi’nin sorumlu olduğunun altı çizildi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal Rusya’nın Konsey’den çıkarılmasını talep etmiş, “Böylesine sebepsiz ve agresif bir saldırıyı düzenleyen ülkenin İnsan yaşamına bu denli önem veren Avrupa ailesinde barınamayacağını” söylemişti.

PUTİN, AB KONSEYİ BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Charles Michel ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, “Donbass Cumhuriyetleri’ni korumak için Rus özel askeri operasyonunun yürütülmesiyle ilgili durumun yanı sıra sivilleri tahliye etmeye yönelik adımlar insani yönleriyle görüşüldü. Rusya Devlet Başkanı, AB yönetiminin, gelişmeleri alenen değerlendirirken, Ukrayna ordusunun dünkü canice ve insanlık dışı eylemini, Donetsk’in merkezindeki meskun mahalleye çok sayıda sivil can kaybına yol açan misket mühimmatlı füze saldırısını görmezden geldiğine özellikle dikkat çekti” denildi.

Açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ve Ukraynalı temsilciler arasında yürütülen ve Rus taleplerinin dikkate alınarak sürdürüldüğü müzakerelere ilişkin temel değerlendirmede bulundu. Aynı zamanda Kiev’in karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler bulma konusunda ciddi bir tavır sergilemediği de kaydedildi” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu