Yaşam

Ruslar yeni hayatlar ve iş kurmak için Türk vatandaşlığı alıyor

Türkiye’nin yatırım yoluyla vatandaşlık programı, Ukrayna’nın işgalinden sonra ülkelerinden kaçan ve yeni iş ve yaşam kurmanın yollarını arayan bir Rus dalgası tarafından körüklendi .

Ankara’nın yatırımcılar için vatandaşlık yolu, başlatıldığı 2018’den bu yana Orta Doğu’daki insanlar için çok popüler oldu. Ancak Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı yeni bir yatırımcı dalgasını teşvik etti. Rusya’ya yönelik ağır uluslararası yaptırımlar ve muhalefete yönelik artan baskı, Rusları, daha önce büyük ölçüde onlar tarafından yalnızca bir tatil yeri olarak görülen Türkiye’de fırsatlar aramaya itti.

2018 ve 2021 yılları arasında, İranlılar, Iraklılar ve Afganlar tarafından yönetilen yaklaşık 20.000 yabancı vatandaş, gayrimenkul satın alarak veya en az 250.000 ABD Doları tutarında Türk varlıklarına yatırım yaparak Türk vatandaşlığı aldı.

Planın başlatılmasından sonra, “ucuz vatandaşlık dağıtmakla” suçlanarak bazı yerel eleştiriler vardı, bu nedenle Haziran ortasında Türk hükümeti minimum yatırım miktarını 400.000 dolara çıkaran yeni bir yasa çıkardı.

Yatırım yoluyla göç konusunda uzmanlaşmış İstanbul merkezli avukat Muhammet Yasir Taflan, Rusların bu yıl planı yönlendirdiğini söyledi. Şu anda yabancılara yapılan konut satışlarının yaklaşık yüzde 60’ını Ruslar yapıyor. “Geçen yıl yüzde birin altındaydı.”

Taflan, Ankara’nın vatandaşlık fiyatını artırma kararının yatırımcıların cesaretini kırmadığını söyledi.

“Avrupa’da daha ucuz, nispeten daha avantajlı yatırım veya altın vize fırsatları var, ancak yaptırımlar nedeniyle Ruslar bunlara kayıt olamıyor. Temelde Avrupa’ya seyahat edemezler, parasal işlemleri yerine getiremezler” dedi.

“Ve diğer yabancı uyruklular için, yasa değişikliğinden önce bile yaklaşık 400.000 dolar harcıyorlardı. Yani talebi durdurmadı.”

‘B planı’

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı dikkatli bir çizgide yürüyor. Ankara, Boğaz’ı doğrudan Karadeniz’e kapatmış ve Rus saldırısını “yasadışı ve haksız bir savaş” ilan etmiş olsa da, Moskova ile hala iyi ilişkilere sahiptir ve yaptırımlar konusunda ABD, İngiltere ve AB’ye katılmamıştır.

Türk istatistik kurumundan alınan veriler, Şubat-Haziran 2022 arasında yaklaşık 4.900 Rus’un Türkiye’de ev satın aldığını gösteriyor; bu, önceki yıllara kıyasla büyük bir değişiklik.

Yurtdışı emlak komisyoncusu Tranio’nun ticari direktörü Elena Milishenkova,  MEE’ye , minimum yatırımı artırma kararına rağmen Türk programı için başvuru miktarının sabit kaldığını söyledi. Türk planının belirli avantajları olduğunu da sözlerine ekledi: başvuranların İstanbul ve Antalya’nın en gelişmiş semtlerinde mülk satın almalarına izin veriyor ve yatırımcılar hem kısa vadeli hem de uzun vadeli beklentilerde hem vatandaşlık hakları hem de istikrarlı yatırım getirisi elde edebiliyor.

Gayrimenkul Uluslararası Tanıtma Derneği (GİGDER) başkan yardımcısı Bayram Tekce, Ruslar için Türk vatandaşlığının, İspanyol veya Yunan vatandaşlığı almak için Avrupa’ya seyahat etmeleri yasaklandığı için “B planı” haline geldiğini söyledi.

Tekce, “Bu yıl Türkiye’ye geçen yıllara göre farklı bir Rus tipi geliyor” dedi. “Nice’de veya Cote d’Azur’da gördüğünüz, daha iyi gelire ve daha iyi eğitime sahip olan ve hayatlarını düzene sokmanın yollarını arayan tipler.”

Antalya Homes adında bir emlak şirketinin de sahibi olan Tekce, Rusların birikimlerini Türkiye’ye taşıyarak korumak istediğini söylüyor. Ruslara ayda 20-25 konut satışı yapıyoruz, bunların yarısı vatandaşlık, geri kalanı ikamet amaçlı” dedi.

Avrupa ülkeleri, kişisel işlem bile yapamayan Rusların işlemlerini dikkatle inceliyor, ancak emlak şirketlerine göre Türk vatandaşlığı onlara varlıkları hareket ettirme ve daha özgürce iş yapma yolu sunuyor.

Tekce, “Türk vatandaşlığı ile mali özgürlüklerini yeniden kazanmak istiyorlar” dedi. “Paralarını Türkiye’ye taşıyorlar, işlerini taşıyorlar.”

Amerikan endişesi

Rusya’nın Türkiye’ye akması, Haziran ayında Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo’yu Ankara’ya gönderen ABD hükümetini alarma geçirdi. Orada, Türk yetkilileri ve işletmeleri “yasadışı finansman” için bir kanal haline gelmemeleri konusunda uyardı.

Tekce, Adeyemo ile Türkiye’deyken tanıştığını söyledi. Ona Türkiye’ye gelen Rusların aileleri ve yatırımları olan sıradan insanlar olduğunu, oligark olmadığını anlatmaya çalıştık” dedi. “Mesela Fransa’da okuyan kızına harçlık bile gönderemeyenler.”

Emlak firması Spain Homes’un operasyon direktörü ve Bayram’ın meslektaşı Özkan Tekce, Rus firmalarının da ofislerini Türkiye’ye taşıdığını söylüyor. “Mail.Ru, yaklaşık 2 bin yazılımcıyı Antalya’daki bir merkeze taşımayı planlıyor” dedi.

Türk gazetesinde bu hafta yayınlanan bir haber Dünya gazetesinde Rusya’nın Türk altyapısına ve tesislerine olan ilgisinin vatandaşlık ve ikametin ötesine geçtiğini söyledi. Türkiye’nin Rusya pazarına yönelik mallar için bir geçiş merkezi haline geldiğini söyledi.

AB ve Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden Rusya’ya gidecek mallar, konteynerler değiştirildikten sonra önce Türkiye’ye, ardından Rusya’ya getiriliyor. Lojistikçiler, Türkiye’deki depoların Rus transit mallarıyla dolup taştığını söylüyor.

Lojistik firmalarına atıfta bulunan raporda, Rus vatandaşlarının yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı aldıktan sonra ticareti kolaylaştırdığı belirtildi. Daha sonra firmalar kuruyorlar ve daha sonra ithal malları Türk konteyner şirketleri aracılığıyla Rusya’ya aktarıyorlar” denildi.

Bayram Tekce, Rusların Türk vatandaşlığına olan ilk ilgisinin azalmakta olduğunu ancak güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi. “Aslında bu onlar için bir fırsat.”(Middle East Eye)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu