Ortadoğu

Rus Büyükelçi:Türkiye ile Suriye konusunda anlaşmamız yok

Rusya’nın Irak Büyükelçisi Elbrus Kutrashev,’Kürtlerin birlikte yaşadığı tek bölge Efrin’di ki oradaki durumu da gördünüz. Yaşanan tam bir trajediydi diyen Kutrashev Suriye konusunda Türkiye ile henüz anlaşmaya varmadıklarını,Suriye’nin geleceği konusunda Türkiye ile iki ayrı görüşe sahip olduklarını,söyledi.Sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye ‘Esad rejimini’ devirmeyi veya değitirmeyi düşünüyor. Ancak ben ‘rejim’ sözcüğünün kullanılmasını olumsuz bir kavram olarak görüyorum. Çünkü Suriye’nin mevcut hükumeti ve başkanı, Suriye’nin meşru yönetimidir. Ayrıca Suriye, hala Birleşmiş Milletler üyesidir. Bu nedenle rejim tanımı ne siyaseten ne de görüş olarak doğru değil. Suriye hükumeti bizim stratejik mütteğimizdir. Biz müttefiklerimize karşı başka kimse ile anlaşma yapmayız.”

‘TÜRKİYE İLE İLERLEME SAĞLADIK; ANCAK BU BİR ANLAŞMA DEĞİL

Türkiye ve İran’ın da Astana sürecinin bir tarafı olduğunu anımsatan Kutrashev, “Astana mutabakatı Suriye’de tarafları uzlaştırmak üzerine kuruldu. Çünkü maalesef BM o dönem bunu başaramadı. Bu nedenle bu üç garantör ülke savaşan tarafları uzlaştırmak için bir araya geldi. Daha sonra arabuluculuk rolü Suriye’nin geleceği konusunda tarafları uzlaştırma girişimine dönüştü. Bu konuda Türkiye ile ilerleme de sağladık. Diplomatik, askeri ve istihbarat işbirliğimiz devam ediyor ancak bu bir anlaşma değil. Pragmatik olarak yapmak istediğimiz Suriye toprakları üzerindeki çatışmaları engellemektir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE TERÖRİST GRUPLARI DESTEKLEMESİNİ MEŞRU BULMUYORUZ

Rus Büyükelçi Kutrashev, “Ama aynı zamanda Türkiye’nin Suriye’deki bölgeleri işgal ederek terörist grupları desteklemesini meşru bulmuyoruz. Suriye’deki sorunların çözümü konusunda pragmatik yaklaşmamız ve çözüm konusunda bir düzey yakalamamız anlaştığımız anlamına gelmiyor” dedi.

SURİYE’DE KÜRTLERİN KONUMLANIŞI IRAK’TAKİ GİBİ DEĞİL

Öte yandan otonom bir bölgeleri olmaları olumludur. Ama Suriye’de Kürtlerin konumlanışı Irak’taki Kürtlerinki gibi değil. Yaşadıkları coğrafya birbirinden kopuktur. Arada diğer etnik kökenden inansalar yaşıyor. Kürtlerin birlikte yaşadığı tek bölge Efrin’di ki oradaki durumu da gördünüz. Yaşanan tam bir trajediydi. QSD’nin şu an kontrolünde olan bölgelerin bazılarında nüfusun çoğunluğunu Araplar oluşturuyor. Kürtler daha az. Gelecekte seçim yolu ile bir yönetim seçmek isterlerse QSD oradaki halkın yönetimini kabul edecek mi? Konu böyle çok karmaşık

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu