Analiz

Rojava Esad rejimine teslim ediliyor

PYD yönetici Aldar Khalil, Rojava TV’ye verdiği röportajda Batı Kürdistan’daki PKK projesini anlattı. Halil, PKK’nın Suriye rejimi ile stratejisini açıkça gündeme getirmekte ve bu bağlamda ‘Özerk Yönetim ile Şam Hükümeti Arasındaki Anlaşma’dan söz etmektedir.
Aldar Khalil, Suriye hükümetinin uluslararası arenada hala meşruiyeti olduğunu ve Suriye halkını temsil ettiğini söylüyor. Halil, “Suriye’nin bazı bölgeleri hükümetin kontrolü altında” dedi. Çözüme ulaşmamız için Şam hükümetiyle anlaşmaya varılması gerekiyor.
Aldar Khalil, Suriye anayasasını yazmak için yapılan Cenevre toplantılarından bahsediyor ve bu çabaların başarılı olmayacağına dikkat çekiyor. PKK, çözümün Cenevre’de değil Suriye rejimi ile olması gerektiğini söylüyor.
Aldar Khalil, “Suriye vatandaşları olarak bir araya gelip Suriye’deki tüm sorunlar için çözüm üretmeli ve çıkış yolu bulmalı ve çözüm formüllerine ulaşmalıyız” diyor.
Aldar Halil, Özerk Yönetim ve PYD’nin Suriye rejimiyle “Cenevre’ye veya başka bir yere gitmeden” doğrudan diyaloga hazır olduğunu da duyurdu.
Suriye ve Batı Kürdistan’daki PKK bağlantılı hareket şu anda bir yol ayrımında. HSD Komutanı Mazlum Ebdi, ABD’nin desteğiyle Batı Kürdistan’daki Kürtlerin birliğine dair olumlu mesajlar vermiş ve ABD gözetiminde ENKS ile PYD arasında bir görüşmeler başlatılmış ve bu Kürdistan halkı ve bir çok çevre tarafından çok olumlu karşılanmıştır. Siyasi partiler Kürdistan Bölgesi de bu çabaları güçlü bir şekilde desteklemiştir.
Ancak bu toplantılarda her zaman sonuca varma konusunda birçok şüphe vardı. Çünkü PKK, bu toplantılara ve Batı Kürdistan Kürtleri arasında birliğin sağlanmasına karşı çıkıyordu.
PYD’nin batıdaki Kürtlerin çıkarına yönelik PKK siyasetinin etkisini bırakıp özgür iradeyle hareket etmesi halinde bu birliğin sağlanacağı söyleniliyordu. Ama PYD bunu yapamadı ve Mezlum Ebdi tasfiye edildi.Aldar Halil şu anda PKK sözcüsü olarak konuşuyor.
Suriye rejiminin ilk gün PKK militanlarını Batı Kürdistan’a getirerek güçlerini geri çekerek bölgeyi PKK’ya teslim ettiği biliniyor. Ancak ABD’nin PYD ve HSD ile ilişkileri geliştikçe ve ABD HSD’ye askeri yardım sağladıkça, Kürtler arasında birliğin sağlanabileceğine dair umut vardı. Ancak görünen o ki, PKK bu birliğin engellenmesi için adım attı ve şimdi Batı Kürdistan’ı Suriye rejimine teslim etmeye veya Suriye’nin Kürdistan işgalini “Demokratik Çözüm” adı altında meşrulaştırmaya hazırlanıyor.
PKK Eşbaşkanı Cemil Bayık kürt birliğihakkında açıkça görüşlerini dile getirmiş Aldar Xelil, Kürt-Arap birliği hakkında açıkça konuşarak, PYD’nin Suriye rejimiyle birleşmesi gerektiğini ve Beşar Esad’a ihanet etmeyeceklerin i söyledi.
Şimdi herkes bu süreçte durumun nasıl olduğunu merak ediyor. Rusya ve Suriye rejimi ortak bir politika izliyor, Rusya, HSD ve tüm PYD militanlarının rejime teslim olmasını ve bölgedeki rejim milisleri olmasını istiyor. Amerika Birleşik Devletleri ve müttefik ülkelerin amacı DAİŞ’e karşı savaşmak ve bu bağlamda HSD’ye destek vermektedirler. Türkiye kendisine bağlı silahlı gruplar aracılığıyla Batı Kürdistan’ın bazı bölgelerine açıkça saldırmaya çalışıyor.
ABD zaten Türkiye ve Türkiye’nin Serekaniye ve Gire Sipi’ye saldırmasına izin verdi. Kimse bir direnç göstermedi. Türkiye bölgeyi ele geçirdi ve yine binlerce Kürt mülteci oldu ve Türk bağlantılı militanlar bölgedeki Kürtlere zulmetti. Eğer bir gün ABD yol verirse, Kürdistan bölgesinin bir çok yerinin kaderi Serekaniye gibi olacaktır.
ENKS’nin gelecekte rolünün ne olacağı belirsizdir. Görünen o ki ENKS birlik adına üzerine düşeni yaptı ama olmadı. Artık süreç önümüzdeki süreçte , ENKS’nin Batı Kürdistan topraklarında dış ilişkiler dışında ne yapacağı belli değil,aynı zamanda Roj Peşmerge güçlerinin Batı Kürdistan’ın geleceği konusunda ne kadar etkili olacağı da belli değil
Batı Kürdistan’da gerçekten büyük bir sorun ve karanlık bir süreç var. PKK hiç bir yerde Kürtlerin çıkarlarına uygun bir cözüm üretmemiştir.
Bu aşamada son bir söz: Takip edeceğiz, sonucun ne olacağını hep beraber göreceğiz.

02.11.2021

Analiz:N.F

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu