Connect with us

Analiz

Reuters’tan ‘Diyarbakır’ analizi: Kürtlerin değişim isteği artıyor

İngiliz haber ajansı Reuters, 14 Mayıs seçimleri öncesinde Diyarbakır’ın nabzını tuttu. Ajans, Kürtler arasında değişim isteğinin arttığını yazdı.

Ajansın haberinde, “Seçim yaklaştıkça, Kürtler için en önemli kentte değişim iştahı artıyor” başlığı kullanıldı.

Haberde çözüm sürecinin son bulması ve ekonomik kriz nedeniyle bölgede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ve AKP’ye verilen desteğin azaldığı vurgulandı; Rawest Araştırma’nın son anketinde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek oranının yüzde 76.3’ü bulduğuna dikkat çekildi.

Milliyetçi söylemler Kürtler arasındaki desteği azalttı

Artı Gerçek’in Türkçeleştirdiği haberde Reuters, “Pazar günkü seçimlerin öncesinde, yaşam pahalılığı krizi diğer yerlerde olduğu gibi güneydoğuda da Erdoğan’ın aldığı desteği azaltıyor; iktidarını koruma amaçlı zorlu mücadelesinde şansını tehlikeye atıyor. Yorumcular, hükümetin giderek artan milliyetçi çizgisinin de Erdoğan’ın Kürtler arasındaki popülaritesini erozyona uğrattığını söylüyor. Kürtler ülke nüfusunun yüzde 20’sini oluşturuyor ve seçimlerde belirleyici olacakları düşünülüyor” ifadelerini kullandı.

Haberde, “Kılıçdaroğlu’nun ana muhalefetteki partisi CHP, geçmişte Kürt bölgelerinde sınırlı desteğe sahipti. Fakat Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde Kürtlere ve bölgede hâkim güç olan, 2018 seçimlerinde Diyarbakır’da yüzde 67 oranında oy alan HDP’ye el uzattı” denildi.

Reuters, Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında, “milliyetçi düşmanlıktan istifade etmek için herhangi bir kanıt sunmaksızın PKK ile muhalefet ittifakı arasında bağ olduğunu tekrar tekrar ileri sürdüğünü” de yazdı.

Genç seçmen faktörü

Reuters, Diyarbakır’da ilk kez oy verecek genç seçmen arasında ise ekonomik sorunların ve işsizlik gibi sorunların öne çıktığını, bu seçmenlerden bazılarının CHP’ye oy verebileceğini söylediğini yazdı.