Politika

Reuters: AVM’ler, otobüs durakları ve havalimanlarında olası bir saldırı riski var

Taksim İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da gerçekleşen bombalı saldırının ardından bazı batılı ülkelerin büyükelçiliklerinin Türkiye’de yeni bir saldırı gerçekleşebileceği ihtimaliyle alarma geçtiği ortaya çıktı.

İngiliz haber ajansı Reuters, “AVM’ler, otobüs durakları ve havalimanlarında olası bir saldırı riski var” ifadelerinin kullanıldığı yazışmaları yayınladı.

İngiliz haber ajansı Reuters, “Türkiye’deki büyükelçiliklerin saldırı uyarısında bulunduğunu” yazdığı bir haber yayınladı. Haberde, “En az iki Batı ülkesinin büyükelçisi başkent Ankara’da yeni güvenlik tehdidi uyarısında bulunurken İstanbul’un kalbinde düzenlenen bombalı terör saldırısından iki hafta sonra Sırbistan da vatandaşlarının ülkeye gitmemeleri konusunda uyardı” ifadeleri kullanıldı.

Reuters’ın haberinde “Üç batı Avrupa ülkesine ait büyükelçilik ve bir büyük uluslararası kuruluş, Türk yetkililer tarafından potansiyel tehditler konusunda uyarıldıklarını Reuters’a aktardı. Bu kişi konunun hassas olması sebebiyle ismini paylaşmadı” ifadesi kullanıldı.

‘Otobüs durakları, havalimanları, AVM’ler…’

İsmi açıklanmayan uluslararası kuruluşun çalışanlarına attığı yazışmayı ele geçiren Reuters, “Belgede AVM, otobüs durakları, havalimanları, militanların olası bir saldırısına karşı riskli bölgeler” yorumunu yaptı.

Reuters’ın haberinde Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın ajansın konuyla ilgili sorularına yanıt vermediği belirtildi.

Sırp Bakan uyardı: Özellikle Ankara’ya gitmeyin

Sırbistan’ın Tanjug haber ajansı da ülkenin dışişleri bakanı Ivica Dacic’in Türkiye konusundaki uyarılarını haberleştirdi. Sırp Bakan ülkesinin vatandaşlarına, “Türkiye’ye ve özellikle Ankara’ya gitmeyin” uyarısında bulundu. Dacic öte yandan bir terör saldırısı riski olduğunu da vurguladı.

Dacic, “Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum, gelecek birkaç hafta içinde bir terör saldırısı olabilir, özellikle Ankara’ya” dedi.

Sırp Bakan ülke vatandaşlarının Türkiye’ye seyahat etmemeleri gerektiğini söyleyerek ülkede bulunan vatandaşlara ise otobüs durakları, metro, AVM gibi kalabalık yerlerden uzak durmaları çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu