Dünya

Putin’den ‘Kürt sorunu’ açıklaması

Putin, dünya genelinde çıkar dengesi sağlandığı zaman Kürt halkının ve dünya uluslarının da istikrarı göreceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da ‘Hegomonya sonrası bir dünya: Herkes için adalet ve güvenlik’ şiarı ile düzenlenen Uluslararası Valday Tartışma Kulübü’nün yıllık ekonomik formunda değerlendirmelerde bulundu.

Irak’ın Kürdistan Bölgesi 8. Hükümet Kabinesinde Irak’ın güneyinde toplu mezarların bulunması ve kimliklerinin tespit edilmesi komitesi başkanı Muhammed İhsan “Bu toplantının şiyarı ‘Hegomonya sonrası bir dünya: Herkes için adalet ve güvenlik’. Size göre gelecekte Kürdistan’ın dört parçasında daha iyi bir güvenlik ve daha fazla adalet sağlanacak mı? ” sorusunu yöneltti.

Putin gelen  soruyu, “Kürt meselesinde, sadece Kürtler ve Kürt halkına ilişkin değil, tüm dünya ulusları hakkında birkaç kez söyledim. Ancak çıkarlar dengesi sağlandığında dünya istikrara kavuşur, aynısı Rus halkı ve Kürt halkı için de geçerlidir” şeklinde yanıtladı.

Rusya’nın hegemonyasından, Rus bayrağının Orta Amerika ve Afrika kıtları ile Ortadoğu’da dalgalandığına işaret eden eski İnsan hakları Bakanı Muhammed İhsan, “Birçok ulus hâlâ Rusya’yı ve Putin’i seviyor, destekliyor” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık Putin de teşekkür ederek şunları söyledi:

 “Son bahsettiğiniz konu için teşekkür ederim. Elbette, bayrağımız Avrupa ülkelerinde ve Amerika kıtasında dalgalanıyor oralarda çok fazla destekçimiz var. Amerika’da geleneksel değerlere sahip çıkan ve yanımızda olan çok sayıda insan mevcut.”

“BMGK’nın yapısı değişmeli”

Ayrıca Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yapısının küresel çeşitliliği yansıtacak şekilde değiştirilmesinin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Moskova’da ‘Hegomonya sonrası bir dünya: Herkes için adalet ve güvenlik’ şiarıyla düzenlenen ekonmi forumu 24-27 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Forumda “Dünya ekonomisi, Asya ve Avrasya, modern diplomasi, ekonomik güç sanatı; gelenekler ve değerler” gibi konularda paneller düzenlendi.

Rusya’da gerçekleşen foruma Çin, Fransa, Almanya, ABD, Hindistan, İran, Mısır, Brezilya, Güney Afrika, Afganistan gibi 30 ülkeden davetliler katıldı.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Exit mobile version