Yaşam

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan en yıkıcı alanlar ve deprem üretmeyen alanlar

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medyada en yıkıcı alanlar ve deprem üretmeyen alanları haritayla beraber paylaşımda bulundu.

Prof. Dr. Ercan şunları yazdı:

“Türkiye’de diri deprem kuşakları(sarı),en yıkıcı alanlar(kırmızı),etki alanları (yeşil),deprem üretmeyen alanları(beyaz). Yapan:Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2005. Görüldüğü gibi K.Maraş 5 kırığın kavşağında.Kırmızı alanda yeralan yapılar göçmüştü. Jeofizik,18 yıl önce söylemişti.”

Ercan, kentleri de sıralayarak deprem riski olup olmadığını açıklıyor:

ERZURUM, DAK’ın Kafkas kolu üzerindedir. Başkentte, M7,3, Aşkale M7,5,Pasinler M6,9, Oltu M6,0, Hınıs M6,1,Hasankale M5,8, Balkaya M5,9, Horasan M6,8’luk depremleri 20 ile 40 yılda bir üretir. Son 1983 Horasan M6,8 olmuştu.Erzurum, Şenkaya, KAK ile DAK’larından sarsıntı boşaltır.

HAKKARİ, Bitlis Bin. Kuşağında,Zağros kırığına birleşmektedir. Hakkari içi M7,2 üretir.Şırnak, Siirt, Bitlis, Batman, Van’ı etkiler. İlçeleriyle 1. Der. deprem kuşağındadır. BBK ile Şemdinli- Yüksekova Kırıklarından etkilenir. 2005’den beri suskundur. 75 ile 100 yılda bir kükrer.

IĞDIR; içi M5,3, Aras Çukuru M6,4, Iğdır’ı etkileyen Erivan çok sık M6,4, Gence M6,4 üretir. Iğdır Kırığı, Iğdır açılma yarıntısı, Doğu Beyazıt kırıklarından etkilenir. Ovasında yerleşmek sıkıntılıdır. Kabaca 100 yıl arayla deprem olur.

Değerli yurttaşlar, tüm ülke deprem ürperti dikeni üzerinde. Soru yağıyor, tek tek yanıt için sürem yetmiyor. Biraz sabır. İl ilçe yanıtlayacağım. Büyük kıran(afet) geçti artık. Sağlam yerde, sağlam yapılarda oturulabillir. Kaygılı olanlar takma konutlara geçsinler. Sevgiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu