Dünya

Polis, Kürdistan bayrağı taşıyan Bayern Münih taraftarlarına saldırdı

Alman polisi, Bayern Münih U23 ile Münih Türkgücü maçında “Kürdistan FC Bayern Taraftar Kulübü” pankartı açan Bayern Münih taraftarına cop ve göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Almanya’da bölgesel lig takımlarından Bayern Münih U23 ve Münih Türkgücü arasındaki dün oynanan maçta olaylar çıktı.

Deplasman takımı taraftarları “Kürdistan FC Bayern Taraftar Kulübü” (FC Bayern Fanclub Kürdistan) yazan pankarla Heimstetten Stadyumu’na geldi.

Münih Türkgücü futbolcularının maçın başlangıcında Kürdistan yazılı pankarta tepki göstermesi üzerine taraftara saldıran polisler pankartı söktü.

Taraftara cop ve göz yaşartıcı gazla saldıran polisler aralarında an az bir çocuğun olduğu bazı taraftarları yaraladı.

Türkgücülü oyuncular da maçın başlangıcında pankartı sökmeye çalıştı.

Hakem, maçın 2’nci dakikasında karşılaşmaya ara verip oyuncuları soyunma odasına gönderdi ardından da maçı erteledi. Stad yetkilisi tarafsızlık çağısı yaparak pankartın kaldırılmasını istedi.

Polisler ise ikazın hemen ardından cop ve göz yaşartıcı gazla taraftara saldırmaya başladı. Sosyal medyaya düşen görüntülerde, polislerin düşen bir taraftara yerde coplarda vurduğu görülüyor.

Polisler, “FC Bayern Fanclub Kürdistan” yazılı pankartı yırtıp polis çemberinin arkasına attı. Polis müdahalesinin ardından stadyuma çok sayıda ambulans gelirken bir stadyum yetkilisi, en az bir çocuğun yaralandığını aktardı.

Polisin uyguladığı şiddeti görmezden gelen Münih Polisi Sözcüsü Werner Kraus da, “ev sahibi Türk taraftarlar üzülmüş” açıklamasını yaptı.

Kürt taraftarlar ise, “Açıkça ırkçılık ve anti-Kürtçülük yapan kişilerin fanatikliği şiddete gerekçe olamaz” diyerek pankartın sökülmesine, “Futbol sahalarında ayrımcılık ve ırkçılık yapılıyor” sözleri ile tepki gösterdi.

Maçın ertelenme sebebi hakkında açıklama yapan Bavyera Futbol Birliği “Güvenlik garantisi olmadığından oyun ertelendi. Müsabakanın ertelenmesi futbolun faydasına değil, stadyumlarda şiddetin hiçbir türlüsüne yer yoktur” ifadelerini kullandı.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu