Genel

PKK tarafından hedef alındıktan 7 yıl sonra Ermeni kilisesi yeniden açıldı

Diyarbakı’ın merkez Sur ilçesinde 2015 Kasım ile 2016 Mart ayları arasında gerçekleşen çatışmalarda büyük zarar gören tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi dün yapılan resmi törenle 7 yıl aradan sonra ibadete açıldı.

Törene, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yurt dışından ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen Ermeniler katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2015 yılında PKK’lı teröristlerin hedefi olan Diyarbakır’da restorasyon çalışmaları tamamlanan Sorp Giragos kilisesinin açılış konuşmasında Kilise’nin Anadolu’ya dağılmış mabetlerin saygı ve kardeşliğin simgesi olduğunu vurguladı.

“Tarihi, kültürü, sanatı, doğal güzellikleri ve mimarisiyle de çok güçlü bir şehirden söz ediyoruz. Fakat Diyarbakır’ın en önemli özelliklerinden birisi de sokaklarında, meydanlarında hemen hissedilen o derin hoşgörüsüdür.” diyen Ersoy, Diyarbakır’ın hoşgörünün, kardeşliğin, farklı kültürlerin huzur içinde bir arada yaşadığı kadim bir şehir olduğunu bildirdi.

Ortadoğu’daki en büyük Ermeni Gregoryen kilisesi olan bu yapının sadece kentteki vatandaşlar açısından değil dünya kültürel mirası açısından da ne denli önemli bir yapı olduğunun bilindiğini dikkati çeken Ersoy, Surp Giragos Ermeni ve Mar Petyun Keldani kiliselerinin restorasyonunun yaklaşık 32 milyon liraya mal olduğunu aktardı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın birlikte yaşama kültürünün nasıl mümkün olacağını dünyaya gösteren en önemli medeniyet merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Ermeni Kilisesi ilk ayinini bugün yapacağını bildirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu