Kültür & Sanat

Pervin Çakar, ‘son Kürt prensesi’ Bedirxan için ‘Ey Niştiman’ı söyledi

Kürt sanatçı Pervin Çakar, Erbil’de yaşayan ‘son Kürt prensesi’ Sinemxan Bedirxan için ‘Ey Niştiman’ı türküsünü söyledi.

Kürt soprano Pervin Çakar, Bedirxan ailesinin son üyelerinden, ‘son Kürt prensesi’ olarak bilinen Sinemxan Bedirxan’la buluştu.

Erbil’de yaşayan Bedirxan için ‘Ey Niştiman’ türküsünü söyleyen Çakar, o anları sosyal medya hesabından paylaştı.

SİNEMXAN BEDİRXAN KİMDİR?

Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de yaşayan Sinemxan Bedirxan, Celadet Ali Bedirxan’ın kızı, Dr. Kamuran Ali Bedirxan’ın yeğeni. Sinemxan Bedirxan, Botan Beyi Bedirxan adına ‘Kürdistan Prensi, Bedirxan’ yazılı para basan ailenin de son mensubu. Sinemxan Bedirxan, Kürtler arasında bu nedenle ‘Son Kürdistan Prensesi’ olarak anılıyor. 

Bedirxan, babası Celadet Ali Bedirxan ve amcası Kamuran Bedirxan’ın İstiklal Mahkemeleri’nde yargılanması ve idam cezasına çarptırılması nedeniyle Şam’da yaşadı. Bu şehirde 21 Mart 1938’de doğan Sinemxan Bedirxan, bir pamuk tarlasında çalıştığı sırada kuyuya düşerek vefat eden babasını sadece 13 yıl görebildi.

Kürdistan İş Kadınları Onursal Üyesi, Kürt PEN’i Onursal Başkanı olan Bedirxan Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyor. Aynı zamanda Bağdat’ta yaşadığı 1980-1995 yılları arasında Birleşmiş Milletler’e bağlı bir okulda Fransızca, Arapça ve İngilizce dersleri vermiş bir öğretmen.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu