Dünya

Pentagon: Irak’ta İran yanlısı milisler, Türkiye’ye karşı “PKK” ile işbirliği yapıyor

Pentagon’daki Teftiş Dairesi Başkanlığı tarafından Kongre’ye sunulan rapor: Irak’taki İran destekli milisler bölgedeki diğer müttefikleri Körfez ülkelerini hedef almaları için destekledi.

Pentagon Teftiş Dairesi’nin Kongre’ye sunduğu rapor şöyle:

Irak’taki İran destekli milisler, Körfez ülkelerini hedef almak için bölgedeki diğer müttefikleri destekledi

– Milisler, Suriye ve Irak’ta Türk güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı

Milisler, Ankara’yı Irak’ta “PKK”ya karşı operasyonlar yapmaktan caydırmak amacıyla Türk üslerine saldırdı

ABD Savunma Bakanlığı istihbarat teşkilatı, İran destekli milislerin Türkiye’ye karşı terör örgütü “PKK” ile işbirliği yaptığını ve zaman zaman kuzey Irak’taki Türk üslerine saldırdığını Pentagon Teftiş Dairesi’ne bildirdi.

Pentagon Teftiş Departmanı tarafından Perşembe günü, bu yılın ilk üç ayında Suriye ve Irak’ta gerçekleşen faaliyetler hakkında Kongre’ye sunulan bir raporda geldi.

Raporda, Irak’taki İran destekli milislerin bölgedeki diğer İran müttefiklerini Körfez ülkelerini hedef almaları için desteklediği belirtildi.

Bu bağlamda, geçen Şubat ayında Abu Dabi’yi hedef alan saldırının sorumluluğunu Irak merkezli bir grubun üstlendiğine dikkat çekti.

Raporda, İran destekli milislerin Suriye ve Irak’taki Türk güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkat çekildi.

İran yanlısı milislerin, Türk savaş uçaklarının saldırılarına ve PKK bölgelerine yönelik yürüyüşlere yanıt vermek için ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği “PKK” ile zaman zaman koordine olduğunu da sözlerine ekledi.

Raporda, milislerin son zamanlarda Türk ordusunun faaliyetlerine karşı artan bir muhalefet ifade ettiği ve Suriye ve Irak’taki Türk askeri üslerine füze saldırıları düzenlediği belirtildi.

Bu bağlamda, Ankara’nın geçen Şubat ayında kuzey Irak’taki PKK mevzilerine düzenlediği hava saldırılarının ardından Musul’un kuzeyindeki bir Türk üssüne düzenlenen saldırıya işaret etti.

Raporda, İran destekli milislerin Ankara’yı Irak’ta PKK’ya karşı operasyonlar yürütmekten caydırmak amacıyla Türk üslerine saldırdığı sonucuna varıldı.

Türkiye’nin uzun yıllardır Irak’ta PKK’ya karşı hava ve kara saldırıları düzenlediğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütünün üst düzey liderlerini hedef almak için savaşçı ve insansız hava araçları kullandıkları bir strateji izlediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu