Dünya

Parasını çekmesine izin verilmeyince silahını çekti

Ekonomik kriz nedeniyle nakit para çekimine sınırlama getirilen Lübnan’da, bankadaki 200 bin dolarını almasına izin verilmeyen bir adam şubedekileri rehin aldı. Şubenin dışında toplanan kalabalığın da bankalara karşı slogan attığı belirtildi.

Ekonomik kriz nedeniyle bankadan nakit para çekimine sınırlama getirilen Lübnan’da, silahlı bir kişi parasını çekme talebiyle bir banka şubesindekileri rehin aldı. Reuters ajansına konuşan güvenlik kaynakları, adamın 200 bin dolarını çekmesine izin verilmemesi üzerine silahını çıkarttığını söyledi.

Olay, Federal Bankası’nın Lübnan’ın başkenti Beyrut’un batısındaki Hamra mahallesinde bulunan şubesinde meydana geldi. Buna göre, öğle saatlerinde şubeye gelen adamın parasını çekmesine izin verilmedi.

Bir güvenlik kaynağı, “Banka hesabındaki yaklaşık 200 bin dolarına erişmeyi istedi ve memur bu talebi reddedince akrabalarının hastanede olduğunu söyleyerek bağırmaya başladı. Sonra silahını çıkardı” dedi.

Bazı müşterilerin bu sırada dışarı çıkabildiğini ama adamın kapıları kapattığını anlatan kaynak, içeride kaç müşterinin veya banka çalışanının bulunmadığını anlattı. Buna göre adam, en az bir erkeği yaşının ileri olması nedeniyle serbest bırakırken, hükümetin müzakerecileri olay yerine gönderildi.

Lübnan gazetesi El Cedid en az iki el ateş edildiğini yazarken, Kızılhaç da olay yerine ambulans gönderdi.

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı da, bankanın kapalı kapılarının ardında gördüğü siyah gömlekli, sakallı bir adamın, dışarıdaki sivil giyimli kişilere “Bana paramı versinler” dediğini anlattı.

Tanıklar, bankanın dışında toplanan kalabalığın da “Bankaların hükmüne son!” sloganları attığını söyledi.

DOLAR ÇEKME SINIRLAMASI SÜRÜYOR

Lübnan’daki ekonomik krizin 2019’da derinleşmesinden bu yana gayrıresmi sermaye kontrolü uygulanıyor ve birçok ticari banka müşterilerinin nakit para çekmesini engelliyor.

Bankalar Amerikan doları ile para çekimine üst limit uyguluyor. Diğer miktarların da, yine sınırlı bir şekilde, doların piyasa fiyatından çok daha düşük bir oran üzerinden Lübnan poundu ile çekilmesine izin veriliyor.

Bankalar hastane masrafları gibi insani durumlarda istisna uygulandığını savunsa da, bu muafiyetlerin çok nadir görüldüğü belirtiliyor.(Kısa Dalga)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu