Politika

Osman Baydemir’den Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne teşekkür

Osman Baydemir, Maraş depremlerinde verdiği destekten ötürü Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Barzani Yardım Vakfı’na teşekkür etti.

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP Eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Maraş’ta meydana gelen 40 binden fazla kişinin ölümü ile sonuçlanan depremlerle ilgili konuşan Baydemir, depremle beraber bir medeniyet yitirildiğini kaydetti.

Gazeteci Erdal Er’in Youtube yayınına katılan Baydemir, depremde Diyarbakır’da çok sayıda hemşerisinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Depremde Diyarbakır’da çok sayıda hemşerisini yitirdiğini söyleyen Baydemir, Diyarbakır’da 400 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek yıkılan binaların 2000 yılı öncesi dönemde yapıldığını kaydetti.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi’nin ve Barzani Yardım Vakfı’na depremde verdiği destekten ötürü teşekkür eden Baydemir, şunları söyledi:

“Yeni bir inşa şart. Ülkeyi inşa etmemiz lazım, ülkenin yeniden inşası için hastalıklı zihniyetten kurtulmamız lazım. Bu zihniyetten kurtuluş yolunda çatışmasızlık ortamı, Türkiye’ye çok önemli bir fırsatı sundu.  Hem Türk’e hem de Kürt’e. Aynı zamanda çatışmasızlık ortamının uzun bir vadeye yayılması Rojava halkının kendi özgün özerk yapısının kurumsallaşması kapısını da beraberinde açacaktır.

Depremde ilk açıklama Rojava Yönetimi’nden geldi ve yardım etmeye hazır olduklarını ilettiler. Hazırlık da yaptılar ama sınır açılmadı.

Birbirinize düşman da olabilirsiniz ama öyle bir gün gelir ki o düşmanlığın ötesinde bir enkazı kaldırıp bir bebeği kurtarmak bütün cihanı kurtarmak kadar kıymetli bir şey. Rojava bunu yapmaya çalıştı. Onlara teşekkür etmek istiyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu