Kültür & Sanat

Ortadoğu’da bilmeniz gereken beş yeni arkeolojik buluntu

Uygarlığın beşiği’ olarak anılan Ortadoğu Bölgesi, araştırmacılara eski halkların yaşamlarına dair ipuçları sunmaya devam ediyor.

Batılı modern uygarlık anlayışının, yaklaşık 6.000 yıl önce Yakın Doğu ve Mısır’da yaşayan insanlarla başladığı iyi bilinmektedir.

Bu uygarlıklar dünyaya en eski yazı biçimlerini, tarım tekniklerini, ilk yasa kodlarını ve bugün insanları etkilemeye devam eden dini fikirleri vermiştir.

Orta Doğu’nun ilk halklarının geniş kapsamlı etkisinin bir kanıtı, geride bıraktıkları harabeler etrafında gelişen turizm endüstrileri ve dünyanın seçkin üniversitelerinin çoğunun Eski Mısır ve diğer uygarlıkların incelenmesine ayrılmış bölümlere sahip olduğu gerçeğidir. Babilliler, Asurlular, İbraniler ve Persler gibi.

Bununla birlikte, yüzlerce yıllık araştırmaya rağmen, arkeologlar yeni bulgular elde etmeye devam ediyor. İşte bu arkeolojik bulgular:

1. Mısır’da Saqqara’da bulunan lahitler ve heykeller

Mayıs 2022’de araştırmacılar, Mısır’ın başkenti Kahire’ye yakın Saqqara nekropolünde bir eser hazinesi buldular.

Büyük arkeolojik kazı, mumyaları içeren 250 lahit ve İsis ve Nephthys de dahil olmak üzere Eski Mısır tanrılarının yaklaşık MÖ 500’e tarihlenen yaklaşık 150 heykel ve heykelciklerini içeriyordu.

Mart ayında, araştırmacılar aynı bölgede Eski Krallık döneminde MÖ 2.700’e kadar uzanan mezarları ortaya çıkardılar .

egyptian-heykeller-afp-khaled-desouki-may-22
Mayıs ayında Saqqara’da yüzlerce eser bulundu (AFP/Khaled Desouki)

Saqqara, aynı zamanda şu anda Büyük Kahire bölgesinde bulunan başkentleri Memphis’te bulunan ardışık Mısır hanedanları için bir mezarlık alanı olarak hizmet etti.

Konum, 4.700 yıllık Djoser Piramidi de dahil olmak üzere eski Mısır’ın en eski piramitlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Binlerce yıl boyunca Mısır, diğerleri arasında Yunan, Roma, Arap ve Osmanlı da dahil olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yaptı; bunların hepsi ülkenin kültürüne ve tarihine iz bırakmıştır.

Nisan ayında, kuzeybatı Sina eyaletindeki araştırmacılar , Tell el-Farama arkeolojik alanında Yunan tanrısı Zeus ve hava tanrısı Kasios’u onurlandırmak için inşa edilmiş bir tapınak ortaya çıkardılar.

Yakın zamana kadar kazı yapılmamasına rağmen bölgede Zeus’a adanmış bir tapınağın bulunduğuna dair söylentiler 20. yüzyıl boyunca ortalıkta dolaşıyordu.

Greko-Romen zamanlarında, kuzeybatı Sina bölgesi, Nil nehrinin ağzına yakın stratejik bir konumda bulunan Pelusium olarak biliniyordu.

2. Irak’ta bir zamanlar boğulmuş bir şehir yeniden yükseliyor

Irak Kürdistan Bölgesi’nde Dicle nehri boyunca Musul rezervuarının dibinde yirmi yılı aşkın bir süre geçirdikten sonra, bir Kürt ve Alman arkeolog ekibi, Mittani İmparatorluğu dönemine tarihlenen 3.400 yıllık bir Tunç Çağı kentini ortaya çıkardı.

Mitaniler, MÖ 1550-1350 yılları arasında kuzey Mezopotamya ve Suriye’nin büyük bölümlerini kontrol ettiler, ardından Orta Asur İmparatorluğu bölgeye hakim olmaya başladı.

İklim değişikliğinin etkilerinden en çok etkilenen ülkelerden biri ve yükselen sıcaklıklar nedeniyle Dicle’nin kuruması, kentin kalıntılarının ortaya çıkmasına yardımcı oldu.

Musul-rezervuar-harabeleri
Kalıntılar, su altında ne kadar zaman geçirdikleri düşünüldüğünde oldukça iyi durumdaydı (Freiburg ve Tübingen Üniversiteleri)

Araştırmacılar, Mayıs 2022’de ilan edilen sitenin, içinde bir saray ve birçok büyük bina bulunan geniş bir şehir içerdiğini ve bunun kayıp antik “Zakhiku” kenti olabileceğini öne sürdüler.

Külliyenin duvarları, kuru kerpiçten yapılmış olmasına ve 40 yılı aşkın bir süredir su altında kalmasına rağmen iyi durumdaydı.

3. Jordan 9.000 yıllık taş oymaları ortaya çıkardı

Fransız ve Ürdünlü araştırmacıların güneydoğu Ürdün çölünde yaptığı bir keşif, medeniyetin başlangıcından önceye dayanıyor.

Site, manevi bir anlamı olduğuna inanılan ilkel taş sütun oymalarının yanı sıra hayvanları yakalamak için kullanılan taş tuzaklara sahip

Ürdün'deki taş devri kalıntıları
Taşların üzerindeki yüz işaretleri, manevi bir amacı akla getiriyor (AFP/Jordanian Eski Eserler Kurumu)

Buluntuya katılan arkeologlar, sitenin en eski insan yapılarından biri olabileceğini söylüyor.

Yakınlarda hayvan kemikleri ve çanak çömlek de bulunmuştur ve sütunların ve oymaların kurban törenlerinde kullanıldıklarını gösterdiğine inanılmaktadır.

4. Umman’da 4.000 yıllık bir masa oyunu

Ocak 2022’de, Ummanlı ve Polonyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, daha önce Tunç ve Demir Çağı insan yerleşimlerine ev sahipliği yaptığı kanıtlanmış bir bölgede, Ayn Bani Saidah köyü yakınlarında eserler ortaya çıkardı .

Bulgular arasında en dikkat çekici olanı, muhtemelen oyun oynamak için kullanılan, işaretli alanlar ve bardak delikleri olan bir tahtaydı.

Arkeologlar Umman'da 4.000 yıllık bir tahta oyunu buldu
Kanıtlar, eski Umman sakinlerinin Mezopotamya (Varşova Üniversitesi) kadar uzak insanlarla etkileşime girdiğini gösteriyor.

Varşova Üniversitesi’nden Profesör Piotr Bielinski, bölgedeki diğer bulgularla birlikte, eserin sitenin “tarih öncesi ve belki de tüm Umman tarihinde önemli bir yer” olduğunu kanıtladığını söyledi.

Mezopotamya’daki buluntularla benzerlikler, Tunç Çağı Umman sakinleri ile şu anda Irak’ta yaşayan insanlar arasında bir etkileşim olduğunu gösteriyor.

5. Gazze’de bir Roma mezarlığı 

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki inşaat işçileri, çok eski ve önemli görünen bir şeyi ortaya çıkardıklarında bir konut projesinin temellerini kazıyorlar.

Hemen arkeologları aradılar ve en az 20 süslü bir şekilde dekore edilmiş mezar içeren 2.000 yıllık, 50 metrekarelik bir Roma mezarlığı bulduklarını doğruladılar.

Mezarlar üzerinde bulunan şekil ve süslemeler nedeniyle büyük olasılıkla Roma seçkinlerine aitti.

Kalıntılar ve eserler, bölgenin Roma eyaleti Judea’nın bir parçası olduğu birinci yüzyıla kadar uzanıyor.

Roma mezarlığı Gazze
20 Şubat 2022’de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beit Lahia’da süslü bir şekilde dekore edilmiş mezarların bulunduğu Roma mezarlığı (AFP)

Gazze’deki Filistinli yetkililer bunu on yılın en önemli yerel keşfi ve bölgenin zengin tarihinin kanıtı olarak nitelendirdi.

Akdeniz kıyısı boyunca, Sina’nın kuzeyinde ve Levant’ın eteğinde yer alan Gazze, stratejik konumu nedeniyle uzun zamandır ödüllendirilmiştir.

Binlerce yıldır Mısırlılar, İsrailliler, Romalılar, Yunanlılar, Araplar, Türkler ve Avrupalılar tarafından yönetildi.

Bu makale Fransızca olarak Middle East Eye Fransızca baskısında mevcuttur .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu