Bilim & Teknoloji

OpenAI, Reddit içeriğini ChatGPT’ye getirmek için anlaşma imzaladı

Devasa bir veritabanına sahip olan Reddit (RDDT.N), Perşembe günü yaptığı açıklamada, içeriğini popüler sohbet robotu ChatGPT’ye getirmek için OpenAI ile ortaklık kurduğunu ve sosyal medya platformunun hisselerinin genişletilmiş ticarette %12 arttığını söyledi.

Reuters’in haberinde, anlaşma, Reddit’in reklam işinin ötesinde çeşitlendirme girişiminin altını çiziyor ve Alphabet (GOOGL.O) ile son ortaklığının devamı niteliğinde., yeni sekme açarİçeriğini Google’ın yapay zeka modellerinin eğitimi için kullanılabilir hale getirmek.

Reddit, bu ortaklık sayesinde ciddi bir gelir elde edecek, OpenAI da dil modellerini lisans sorunu olmadan gerçek insanların benzersiz paylaşımlarıyla daha da güçlü hale getirecek. Reddit ile reklam ortağı olan OpenAI, bu birliktelik temelinde Reddit’in de bazı özel yapay zeka sistemleri ve araçları geliştireceğini belirtiyor.

ChatGPT ve diğer OpenAI ürünleri, yeni ortaklığın ardından Reddit’in içeriğini dağıtma aracı olan Reddit’in uygulama programlama arayüzünü kullanacak.

Yatırımcılar, AI modellerini eğitmek için verilerini satmayı Reddit’in reklamcılık işinin ötesinde önemli bir gelir kaynağı olarak görüyor.

Sosyal medya şirketi bu ayın başlarında, pazara çıkışından bu yana ilk kazançlarında güçlü bir gelir artışı ve karlılık artışı bildirdi; bu, Google anlaşmasının ve reklam işini büyütme yönündeki çabalarının meyvesini verdiğini gösteriyor.

Reddit’in hisseleri zilin ardından %10,5 artışla 62,31 dolara yükseldi. Çarşamba günkü kapanış itibarıyla hisse senedi, Mart ayında piyasaya çıkışından bu yana yaklaşık %12 artış gösterdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu