Yaşam

Ogün Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de öldüren ve 16 yıllık cezasının ardından tutuklu bulunduğu cezaevinden 15 Kasım’da tahliye edilen Ogün Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlandı. Samast’ın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi suç duyurusunda bulundu

AA’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan müşteki olarak yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

İddianamede hem İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi hem de Samast’ın, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’i anlattığı 2014’teki savcılık ifadesine yer verildi.

Hayal’in “suç örgütü yöneticisi olmak”, Tuncel ve Samast’ın ise “suç örgütü üyesi olmak” suçundan ceza aldıkları belirtilen iddianamede; “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün” Hrant Dink cinayeti sonrası öncelikle İstanbul İstihbarat Müdürlüğü’nü ele geçirdiği, daha sonra bu şubenin imkanlarıyla Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam Tevhid, 17-25 Aralık operasyon ve davalarını, devamında 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine giden süreci başlattığı vurgulandı.

İddianamede Ogün Samast hakkında “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilemediği” ancak Samast hakkında ele geçirilen bazı delillerin onun örgütün yönetici ve üyeleriyle belli bir irtibatının olduğunu gösterdiği belirtildi. Ayrıca bu irtibatların, Samast’ın, şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le birlikte Dink cinayetini işlerken ve cinayet sonrası örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu kaydedildi.

Ogün Samast’ın “Suça sürüklenen çocuk” olarak yer aldığı iddianamede, Samast’ın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

İddianame, incelenmek üzere İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu