Yaşam

Nubihar Derneği’nden kış dönemi Kürtçe kursu

Kürtçe yayın yapan edebiyat, kültür ve sanat dergisi Nubihar, yılbaşından sonra kış dönemi için online Kürtçe kurs başlatacağını açıkladı.

Nubihar Derneği’nden yapılan açıklamada, yılbaşından sonra kış dönemi için yeniden online Kürtçe kurs başlayacağı belirtildi. Açıklamada, derneğin bünyesindeki Kürtçe Dil Atölyesi’nde, Kurmanci, Zazaca ve Sorani lehçelerinde yetişkinlere yönelik kurslar verileceği ifade edildi. 4’üncü sınıfı bitiren çocuklara ise Kurmanci lehçesinde kurs verilecek. Kurs dönemi 1 Ocak ile 31 Mart olarak açıklandı. Kursu başarı ile bitirenlere sertifika verileceği kaydedildi.  Kurs kayıtları süreci  ayın 21’den 31 Aralık’a kadar sürecek.

Rûdaw yayınına katılan Nubihar Derneği Genel Başkanı Doç.Dr Osman Arslanoğlu, kayıtların Ocak’ın ilk haftasına kadar da devam edeceğini ve şu ana kadar 100 kişinin başvuru yaptığını söyledi.

Sonbahar kurslarında yaklaşık 140 kişiye Kurmancî, Zazakî ve Soranî ders verdiklerini hatırlayan Osman Arslanoğlu, “Kış döneminde öğrenci sayımız daha da artacak diye tahmin ediyorum. Her kurs döneminde 10 sınıfta çocuklardan tutun Kürtçe bilmeyenlere, yaşlılara ve kadınlara kadar farklı kategörilerde öğrenciler alıyoruz” dedi.

Katılım için herhangi bir şart belirlemediklerini dile getiren Arslanoğlu, her sınıf için başvuranların sayısı 10’u bulduğunda derslere başladıklarını belirtti.

Doç.Dr Osman Arslanoğlu, “Daha önce yüz yüze eğitim veriyorduk fakat salgın nedeniyle artık online dersler verilmeye başladı. Ancak online olunca katılım daha da yükseliyor. Yüz yüze olduğu zaman Diyarbakır’da, Batman’da belki de katılanların sayısı 20’yi geçmezdi. Ancak online olduğu için Avrupa’dan, Amerika’dan hatta İran’dan da katılımlar oluyor” diye konuştu.

Kürt kentlerinde özellikle çocukların Kürtçe konuşmadığını ve bu şekilde anadilin unutulma riski ile karşı karşıya olduğunu anlatan Arslanoğlu, “Anneler ve babalar Kürtçe biliyor olsa da çocuklarına anadillerini öğretme konusunda eksik kaldıkları görülüyor. Tabi bu şehirden şehre de değişiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu