MakalelerOrtadoğu

Neçirvan Barzani’nin başkanlığının üzerinden beş yıl geçti

Bugün Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi başkanlığına seçilmesinin üzerinden 5 yıl geçti.

Bu 5 yıl boyunca ve cumhurbaşkanlığı döneminde de diplomasisiyle Kürdistan’ın kazanımlarını korumak, Kürdistan’ın istikrar ve barışı için her kapıyı Kürdistan menfaatine açmanın anahtarı olarak çalıştı.

Neçirvan Barzani’nin barışçıl, ileri ve çağdaş bir toplum yaratma mücadelesi siyasi hayatına da derinden yansıyor. Bölgedeki tüm dini ve milli grupların bir arada yaşayabileceği bir toplum inşa etme mücadelesini başarıyla inşa etmiş durumda.

Liderliği döneminde tüm tarafların işbirliği ve katılımıyla eşitlik temelinde siyasi süreci barışçıl ve yapıcı bir şekilde yürütebilmek için çaba harcadı. Onun ülkesi için arzusu, hedefi ve vizyonu, bir yandan demokrasinin, barışın ve siyasi istikrarın hayata geçirilmesi, diğer yandan da siyasi sürecin geliştirilmesi, desteklenmesi ve tam olarak uygulanması için Irak ile işbirliğidir.

Neçirvan Barzani hem kişisel güvenlik alanında, hem insan haklarının korunması alanında, hem de kadın haklarının ve iletişim özgürlüğünün geliştirilmesi ve korunması alanında onlarca önemli yasa çıkarıldı. Barzani ayrıca çoğulculuğun, çoğulculuğun ve barış içinde bir arada yaşamanın korunması ve güçlendirilmesinde de kilit rol oynadı.

Kürt ailesinin birliğini inşa etmek ve sürdürmek için ulusal siyasette çok büyük bir rol oynadı ve oynamaya devam ediyor. Diplomatik stratejisiyle Kürdistan topraklarını olduğu kadar Kürdistan’ı ve Kürt ulusunun çıkarlarını korumayı, Kürdistan’ı bölgede barış ve istikrarın örneği haline getirmeyi başardı.

Neçirvan Barzani’nin kişiliğinin ve diplomatik bilgisinin değerlendirilmesi ve yorumlanması, onun güzide beyefendisinin rolü hakkında bilimsel olarak konuşabilen sosyologlar ve politikacılar tarafından değerlendirilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu