Ortadoğu

Neçirvan Barzani:’Diyalog için Irak’taki tüm tarafları ikinci başkent Erbil’e davet ediyoruz’

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’taki son gelişmeler üzerine bir açıklamada bulundu.

Başkan Neçirvan Barzani, Irak’ta yaşanan son gelişmelerle ilgili bir açıklama yaparak endişeli olduklarını ve Kürdistan Bölgesi’nin çözümün  bir parçası olmak istediğini belirterek “Irak’taki tüm yetkili, taraf ve otoritelere çağrıda bulunuyoruz; gelin ikinci başkent olan Erbil’de kapsamlı diyaloglara başlayalım” ifadesini kullandı.

Başkan Barzani, bir çözüm bulunması için tarafların doğrudan diyaloga başlamaları talebinde bulunarak daha fazla gerginlik olması durumunda toplumsal barış ve güvenliğin tehlikeye gireceğini belirtti.

Barzani açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Kürdistan Bölgesi her zaman olduğu gibi çözümün bir parçası olacak. Irak’ta tüm tarafları ikinci başkent Erbil’e davet ediyoruz. Ülkenin çıkarları doğrultusunda açık ve kapsamlı diyaloga başlayın, diyalogun çözemeyeceği sorun yoktur.”

Ne olmuştu?

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Şii siyasi ve dini lider Mukteda es-Sadr, hükümeti kuramayınca siyasetten çekilmişti.

Sadr’a bağlı milletvekillerinin çekilmesi sonrası hükümet kurma işi rakibi olan Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurdu.

Mukteda es-Sadr’ın destekçileri, İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek için 27 Temmuz 2022’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi basarak meclis binasına girdi. Protestocular, meclis binasında süresiz oturma eylemi başlattı.

Protestocular, 30 Temmuz’da Yeşil Bölgeyi basarak tekrar Meclis’e girdi. 

Bugünde Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, eylemler nedeniyle Irak Meclisi’ndeki oturumların ikinci bir karara kadar askıya alındığı duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu