Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den Sabai Mendailere yeni yıl mesajı

 Irak Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki dini azınlıklardan Sabia Mendailer’in yeni yılını kutladı.

Güney Kürdistan’da Kerkük başta olmak üzere, Irak’ta Bağdat, Meysan, Nasiriye, Basra ve Divaniye gibi kentlerde yaşayan Sabia Mendailer, Sabii ay takvimine göre bu yıl Temmuz ayında yeni yılı kutluyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Sabai Yeni Yılı vesilesi ile sosyal medya hesabı üzerinden bir kutlama mesajı paylaştı.

“Sabai Mendai kardeşlerimizin yeni yılı ve bayramını en iyi dileklerimle kutluyor, herkese hayır, bereket getirmesini, kardeşlik, sevgi ve barış duygularını güçlendirmesini temenni ediyorum” diyen Barzani, bu bayramın ülkede tüm bileşenler arasındaki hoşgörü ve bir arada yaşama ilkelerinin pekişmesine vesile olmasını diledi.

Sabai Mendai

Filistin ve İran’ın Ahvaz bölgesinde de bulunan Sabia Mendailer, Irak’ta yerel ağızda “Subba” şeklinde isimlendiriliyor.

Tek tanrılı dine inanan bu azınlıklar, Hazreti Yahya’yı son peygamberleri olarak kabul ediyor. Sabia Mendailerin inandığı kitap ise Aramice yazılan Kenza Rebba. Bu kitap daha sonra Arapçaya da çevrilmiş.

Sabia Mendai dininde silah kullanımı başta olmak üzere her türlü şiddet haram olarak görülüyor.

Genellikle nehir kenarlarında yaşayan bu grup, dini ritüellerini Dicle ve Fırat Nehri’nde gerçekleştiriyor. Sabia Mendailer, bu nedenle kendilerini “iki nehrin kadim halkı” diye de nitelendiriyor.

Sabia Mendailer, davet edildikleri mekanlara veya piknik için gittikleri yerlere temiz ve kutsal saydıkları nehir suyunu yanlarında götürür ve kendi pişirdikleri yiyecekleri tüketirler. Bir Sabia Mendai ait olduğu topluluk dışında başka bir dini yapıya mensup biriyle evlenemez.

Bu dininin mensupları ana dilleri olarak gördükleri Mendainin yanı sıra iyi derece Arapça da bilirler. Ancak günümüzde ana dillerini sadece dini ritüellerde ve din adamları toplantılarında kullanıyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu