Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den Münih Güvenlik Konferansı paylaşımı

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesindeki görüşmelerine dair, “Bölgesel barış, güvenlik ve istikrar konularında görüş alışverişinde bulunmak, Irak ve bölgedeki son siyasi gelişmeleri tartışmak için bir fırsattı” dedi.

Dünyanın önemli platformlarından olan Münih Güvenlik Konferansı’na (MSC 2022) katılan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Rudaw’ın haberine göre konferans kapsamındaki görüşmerlerini tamamladı.

Barzani, konferans kapsamında dün, Vatikan’ın Dışişleri Bakanı Paul Richard Gallagher, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Birleşik Arap Emirlikleri Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Bin Ahmed Al Cabir, Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Almanya Devlet Bakan Tobias Lindner, İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri  Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Konferansın ikinci gününde de yoğun bir diplamasi trafiği gerçekleştiren Barzani, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, lmanya Devlet Bakanı Thomas Hitschle ve Ekonomik Yardım ve Kalkınma Bakanı Nulz Enin, Almanya Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, Senatör Lindsey Graham başkanlığındaki ABD heyeti, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Elissa Slotkin, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safadi ve Almanya Federal Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) dış politika uzmanı Nils Scmid ile birer görüşme gerçekleştirdi.

Barzani, sosyal medya hesabı üzerinden Münih’teki temasları hakkında şu paylaşımda bulundu:

“Almanya ziyaretimi 58. Münih Güvenlik Konferansı’nın oturum aralarında dostlar, müttefikler ve ortaklarla görüştükten sonra bitirdim. Bölgesel barış, güvenlik ve istikrar konularında görüş alışverişinde bulunmak ve Irak ve bölgedeki son siyasi gelişmeleri tartışmak için bir fırsattı.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir