Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den Kürt Gazeteciler Günü mesajı

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Kürdistan Gazetesi’ni yayımlayan öncü Mikdad Mithad Bedirxan’ı saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Barzani, 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle paylaştığı mesajında, Kürt Gazeteciler Günü’nün 125’inci, Kürdistan Gazeteciler Sendikası’nın ise 25’inci yıl dönümü olduğuna dikkat çekerek “Kürdistanlı gazetecilerin, Kürt Gazeteciler Günü’nü kutluyorum, kendilerine başarılar diliyorum. Kürdistan Gazetesi’ni yayımlayan öncü Mikdad Mithad Bedirxan’ı saygıyla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bu vesileyle gazetecilere, basın özgürlüğüne ve ifade özgürlüğüne tam desteğimi yineliyorum” diyen Neçirvan Barzani, “Basın özgürlüğü, gelişmiş her toplumun temel ilkesi, demokrasinin, özgürlüklerin ve insan haklarının korunmasının geliştirilmesi için bir ön koşuldur. Bu nedenle basın özgürlüğü korunmalıdır” diye belirtti.

“Söz sorumluluktur” diyen Barzani “Bu yüzden Kürdistan gazetecilerini sözcüklere son derece güven ve sorumlulukla yaklaşmaya ve haber ve olayları özgürce, profesyonelce ve dürüstçe aktarmaya davet ediyorum” ifadeleriyle gazetecilere tarafsız gazetecilik çağrısında bulundu.

Barzani, “mücadele ve özgürlük yolunda” yaşamlarını yitiren tüm gazetecileri anarak mesajına son verdi.

Kürt basının 125’inci yılı

Kürdistan Gazetesi’nin ilk sayısının 22 Nisan 1898’de Kahire’de çıkarılmasının üzerinden 125 yıl geçti. Bugün ayrıca Kürdistan Gazeteciler Sendikası’nın da kuruluş yıl dönümü.

22 Nisan 1898’de Mikdat Midhat Bedirxan, Kürdistan Gazetesi’nin ilk sayısını çıkardı. Bu vesileyle Kürt medyası bugün Kürt Gazeteciler Günü’nün 125’inci yıl dönümünü kutluyor.

Mısır’ın başkenti Kahire’de çıkarılan “Kürdistan Gazetesi” Kürtçe yayınlanan ilk Kürt gazetesidir.

Kürtçe Arap alfabesi ile yayınlanan dört sayfalık gazete, 1898’den 1902’ye kadar toplam 31 sayı basıldı.

Kürdistan Gazetesi’nin ilk 5 sayısını Kahire’de çıkaran Bedirxan, Osmanlı Devleti’nin baskıları sonucu Kahire’de gazetenin basımına devam edemedi.

Mikdad Mithad Bedirxan yakalandığı hastalık nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından kardeşi Abdurrahman Bedirxan, gazetenin sorumluluğunu üstlendi.

Gazetenin 6-19 sayıları Cenevre’de, 20-23 sayıları Londra’da, 24-29 sayıları Folkestone’da, 30-31 sayıları da Cenevre’de basıldı. Kürdistan Gazetesi’nin yayın hayatı, 31’inci sayıdan sonra sona erdi.

Kürdistan Gazeteciler Sendikası da aynı tarihte kuruldu.

Kürdistan Bölgesi’nde 22 Nisan 1973’te 22 Nisan günü “Kürt Gazeteciler Günü” olarak ilan edildi.

1998 yılında ise Kürdistan Gazeteciler Sendikası resmen kuruldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu