Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den KDP ve YNK’ye mesaj

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) arasında yaşanan anlaşmazlığa değinerek, “Hiçbirimizin başarısızlığı diğerimizin zaferi değildir.” dedi.

Başkan Neçirvan Barzani’nin Danışmanı Dılşad Şahab, mayın patlaması sonucu hayatını kaybeden Kürdistan Bölgesi Komando Kuvvetleri Komutanı Akam Ömer’in Süleymaniye Havalimanındaki cenaze töreninde Barzani’nin mesajını okudu.

Barzani mesajında, KDP ve YNK arasında yaşanan anlaşmazlığa dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Bölge genel olarak karmaşık ve istikrarsız bir durumdan geçerken ve Kürdistan Bölgesi ciddi bir tehditle karşı karşıyayken, genel olarak tüm güçler, partiler ve topluluklar arasında daha fazla birlik ve dayanışmaya, birbirimizi kabul etmeye ve birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. Kürdistan Bölgesi kazanımlarının korunması ancak birlik ve beraberliğimizden geçer.”

“Hiçbirimizin başarısızlığı diğerimizin zaferi değildir.” diyen Barzani, Kürdistan Bölgesin’de bulunan tüm tarafların birlik içerisinde yaşamasından yana olduklarını dile getirdi.

Devamında Barzani, tüm siyasi taraflara sorunlarını ve çelişkilerini diyalog ve anlayışla çözmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Kürdistan Bölgesi Komando Kuvvetleri Komutanı Akam Ömer, geçtiğimiz Ekim ayında Süleymaniye kırsalında mayın patlaması sonucu yaralanmıştı. Komutan Akam Ömer, 12 Aralık’ta Almanya’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu