Ortadoğu

Neçirvan Barzani’den Federal Mahkeme’nin kararına tepki

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, kararında, Kürdistan Bölgesi hükümetine petrol ve gaz ihracatı anlaşmalarında Petrol Bakanlığı ve Mali Denetim Divanı’na bilgi vermek zorunluluğu getiridiği, “Bölgeden ihraç edilen petrol gelirleri merkezi yönetim Petrol Bakanlığı’na teslim edilmeli”kararının ardından Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’den tepki geldi.

Neçirvan Barzani, Irak Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve doğalgaz yasasıyla ilgili verdiği kararın sorunları derinleştireceğini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, yaptığı açıklamada Irak Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve doğalgaz yasasıyla ilgili verdiği karara tepki gösterdi.

Kararın Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarını göz ardı edilerek alındığını belirten Neçirvan Barzani, kararın, anayasal ve federal sistemin yapısına aykırı olduğunu ve pratikte uygulanmasının da mümkün olmadığını vurguladı.

“Federal Mahkeme’nin kararı gözden geçirmesini bekliyoruz” diyen Neçirvan Barzani, “Federal Mahkeme’nin, Kürdistan Bölgesi’nin anayasa ve federal sistemden kaynaklanan haklarının göz önünde bulundurmasını talep ediyoruz. Sorunların derinleşmemesi ve siyasi sürecin kaosa sürüklenmemesi için Kürdistan Bölgesi’nin anayasal hakları çiğnenmemeli” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, kararın, petrol ve doğalgaz dosyasında Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetleri arasındaki sorunların çözüm girişimlerine zarar vereceğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu