GenelYaşam

Neçirvan Barzani: PKK yürüttüğü siyaseti gözden geçirmeli

Ortadoğu Araştırma Enstitüsü’nün IKBY’nin başkenti Erbil’de gerçekleştirdiği forumda konuşan IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin topraklarında PKK’ye yönelik operasyonlarına yönelik, “Kanımca önemli olan PKK’nin yürüttüğü siyaseti gözden geçirmesi gerekiyor.  Kürdistan Bölgesi ne Türkiye için ne de İran için tehditlerin kaynağı olmamalıdır. Kürdistan Bölgesi huzurun cenneti iken onlar (PKK) gidip söz konusu bölgelere operasyonlar yapamaz!” dedi.

 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Başkenti Erbil’de MERI 2021 Forumu, “İstikrarlı bir Ortadoğu için istikrarlı bir Irak” adıyla gerçekleştiriliyor. Ortadoğu Araştırma Enstitüsü’nün (MERI) gerçekleştirdiği forumda konuşan IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin, IKB topraklarında PKK’ye yönelik operasyonlarına dair, şunları söyledi:

“Konuya realist bir şekilde baktığımızda; Öncelikle ‘Türkiye bunu yapıyor!’ demeden önce ‘Türkiye neden böyle yapıyor?’ sorusunu sormamız gerekiyor. Bu çok önemlidir. ‘Irak (Kürdistan Bölgesi de içinde) Türkiye ya da diğer komşuları için tehdit kaynağı olabilir mi?’ Bölgedeki siyasi prensibimiz, Irak bölgedeki diğer komşulara tehdit olamaz. Burada sorunu derinleştiren de PKK’dir. PKK, Kürdistan Bölgesi için büyük bir sorundur. PKK, şu anda Türkiye’de askeri bir operasyon -faaliyet- gösteremezken, Kürdistan Bölgesi’ne gelip sorun teşkil ediyor.

‘PKK’nin yürüttüğü siyaseti gözden geçirmesi gerekiyor’

Gerçekten de öncelikli sebep PKK, bu sorunları oluşturuyor. Şayet PKK, bu sorunları çıkarmazsa çok kolay bir şekilde Türkiye veya başka bir ülkeye ‘Sizin böyle yapmaya hakkınız yok’ diyebiliriz. Ancak PKK, ne Kürdistan Bölgesi’nin konumuna, ne Kürdistan Bölgesi’nin kararlarına ve ne de Kürdistan Parlamentosu’nun kararlarına saygı gösteriyor. Başından beri de Kürdistan Parlamentosu ve hükümetine karşı çıkma rolünü üstlenmiştir. Bu durumda Türkiye’ye ne söyleyebiliriz? Kanımca önemli olan PKK’nin yürüttüğü siyaseti gözden geçirmesi gerekiyor.  Kürdistan Bölgesi ne Türkiye için ne de İran için tehditlerin kaynağı olmamalıdır. Kürdistan Bölgesi huzurun cenneti iken onlar (PKK) gidip söz konusu bölgelere operasyonlar yapamaz! Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğine saygı göstermesi gerekiyor. Bu kapsamda Irak hükümetine de veryansın ediyorum.  Şu anda Sincar’da yaşananlar da PKK meselesidir. Kürdistan Hükümeti, Bağdat ile çok iyi bir anlaşma imzaladı. Neden bu anlaşma Sincar’da uygulanmıyor? Neden nedir? Bağdat hükümeti çok iyi biliyor ki anlaşmanın uygulanmamasını önemli nedeni PKK’nin Sincar’daki varlığıdır. Ne yazık ki mali destek ve imkânları da Bağdat onlara (PKK) sunuyor. Bunlar ciddi sorunlar ve bir an önce çözülmesi gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu