Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Norveç ve Ürdün Dışişleri Bakanları ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, 59. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ve Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safadi ile ayrı ayrı görüştü.

Kürdistan Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Norveçli Bakan Huitfeldt, Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadele ve IŞİD’in yenilmesindeki rolü ve etkisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Huitfeldt, Bağdat ile Erbil arasındaki görüşmeler hakkında Başkan Neçirvan Barzani ile görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede ayrıca Suriye’deki durumu ve Kürdistan Bölgesi’nin komşu ülkelerle ilişkileri de ele aldı.

Başkan Neçirvan Barzani ayrıca Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safadi ile de bir araya geldi.

Barzani’ye Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın selamlarını ileten Safadi, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin Ürdün ile ilişkilerinin geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki ticari, ekonomik faaliyetlerin genişletilmesi yönündeki çalışmalar hakkında konuştu.

Görüşmede Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi, ekonomik ve güvenlik durumuna değinildi. Barzani ile Safadi, barış ve istikrarın korunması ve karşılıklı işbirliği alanlarının daha da genişletilmesi için bölge ülkelerinin işbirliği ve koordinasyonunun önemine işaret etti.

Görüşmede ayrıca Irak’ın bölgedeki ve uluslararası alandaki rolü, bölgedeki son gelişmeler de değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu