Ortadoğu

Neçirvan Barzani: ”Kürdistan ve Ezidiliği kimse birbirinden ayıramaz”

IŞİD tarafından Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamın 8’inci yıl dönümü vesilesi ile düzenlenen törende konuşan Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Felaketin ilk gününden itibaren Ezidileri korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağımıza söz verdik” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, IŞİD’in Şengal’de gerçekleştirdiği katliam ve soykırımın 8’inci yıldönümü vesilesiyle Duhok’un Semel ilçesinde düzenlenen anmada konuştu.

Anmaya, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Ezidi Ruhani Meclisi üyeleri, Kürdistan Bölgesi’ndeki yabancı ülkelerin konsolosları, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükumetinden yetkililer ve kurbanların yakınları katıldı.

Başkan Neçirvan Barzani’nin anmada yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

“Kürdistan ve Ezidiliği kimse birbirinden ayıramaz” diyen Barzani, “Bugün Ezidilerin ve Kürdistan halkının başına gelen 21. yüzyılın en büyük felaketi olan Şengal Soykırımı’nın sekizinci yıldönümünü anıyoruz. IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu soykırım Kürdistan tarihi için kanlı bir sayfa oldu ve 5 bin Ezidi erkek ve kadın kurban edildi” ifadelerini kullandı.

Ezidilerin toplu mezarlara gömüldüğünü, binlerce Ezidi kız ile kadının kaçırıldığını ve alınıp satıldığını belirten Neçirvan Barzani, şöyle devam etti:

“Şimdiye kadar 2 bin 717 Ezidi kaçırıldı. 325 bin Ezidi hala kamplarda göçmen olarak yaşıyor, 100 bin Ezidi diğer ülkelere göç etti, Şengal yok edildi ve birkaç gün içinde bombalandılar.”

Ezdilerin silahla din değiştirmeye zorlandığını ifade eden Neçirvan Barzani, Ezidiler için yapılacak çalışmalarda acele edilmesi ve soykırımın büyüklüğünün göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Başkan Barzani ayrıca Şengal’de normalleşmeyi engelleyenler Ezidi kardeşlerimiz için mücadele etmiyor dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu