Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Kürdistan partileriyle açık bir diyalog başlatacağız

Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı Neçirvan Barzani; Başta ortaklarımız YNK ve diğer partiler olmak üzere Kürdistan partileriyle açık bir diyalog başlatacağız.

KDP’nin 14. kongresinde Neçirvan Barzani, Başkan Barzani’nin teklifiyle KDP’nin başkan yardımcılığına seçildi. Ardından Neçirvan Barzani bir konuşma yaptı.

Kürdistan Demokrat Partisi Birinci Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’nin konuşması şöyle;

Sayın Başkan Mesud Barzani,

Sevgili arkadaşlar,

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)

Bu günde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hepinize ve parti kongremize başarılar diliyorum. KDP’nin 14. Kongresi’nin zaferi tüm KDP’nin zaferi olacak ve tüm Kürdistan halkını güçlendirecektir.

KDP Başkan Yardımcısı olarak bana güvendiği için Başkan Mesud Barzani’ye teşekkür etmek istiyorum. Onun güveni ve onayı benim için her yönden oldukça kıymetlidir. Sayın Başkan, sözümüz her zaman düşüncelerimize, inançlarımıza ve hedeflerimize sadık olmak olmuştur. Tüm çalışmalarınız ve hedefleriniz Kürdistan’ın barış, özgürlük ve kalkınma mücadelesi  oldu.

Sayın Başkan, siz Kürdistan halkının mücadelesinin ve direnişinin simgesisiniz. Başkan Barzani liderlik ettiğinde tüm Kürt halkı kendini güçlü hissediyor ve Ulusal haklarının korunacağından emin oluyor.

Kürt halkı birçok tarihi başarıya imza attı. Kürt halkının tüm bu kazanımlarının elde edilmesinde Başkan Barzani’nin büyük rolü olmuştur. Tüm bu kazanımları korumak için her zaman çalıştı. IŞİD’e karşı savaşı yönetirken tüm dünya adına özgürlük, bir arada yaşama ve hoşgörü değerlerini savundu.

Hepimiz Kürdistan partilerini birleştirmek için Sayın Başkanımıza yardım etmeliyiz, çünkü hedefi her zaman Kürt halkının barış ve özgürlük içinde yaşamasıdır ve Kürdistan’ın kalkınmasının tek yolu budur.

Partimizin ve KDP’nin başarısının devamına her zaman inanan kitlelerin temel güç kaynağı KDP’nin iç birliğidir. Bu yüzden KDP’nin her zaman kazandığını görüyorsunuz. Bu birliği her halükarda korumalıyız.

Geçen kongrede KDP’nin Kürdistan’ın çoğunluğunun partisi olması gerektiğini söyledim. Kürdistan’da tam çoğunluğa sahip bir parti olmak için çalışmaya ve hizmetleri genişletmeye, Kürt halkının yaşamını iyileştirmeye ve Kürdistan Bölgesi’nin birliğini güçlendirmeye devam edeceğiz.

Partimizin 14. kongresine kadınların katılımının artması sevindiricidir ancak bu genişleme partinin çalışmalarına da yansımalıdır. KDP, kadınların hükümete katılması için daha fazla fırsat yaratmalıdır. Kürdistan kadınları akıllı ve yeteneklidir, KDP kadınları sorumluluk aldıkları alanlarda görevlerini iyi bir şekilde yerine getirdiler.

KDP’de kadınların sesini ve rolünü artırmalıyız. Kadın haklarını güvence altına almak için birçok değişiklik ve reform yaptık ve daha fazlasını yapmalıyız. Kürt toplumunda kadının rolünü güçlendirmeliyiz. Özgürlük savaşçıları her şeyden önce özgür kadınlar olmalıdır. Kürdistan’da kadın özgürlüğü, ülkemizi ve Kürt toplumunu çok daha güçlü ve üretken kılacaktır.

Sevgili arkadaşlar,

Kongre hazırlıkları sırasında KDP üyeleri arasında birçok rutin gördüm. Tüm KDP organlarının coşkuyu sürdürmesi çok önemli. KDP gençliğinin inisiyatifinin önünü açmalıyız. KDP içindeki yeni neslin yeni fikir ve düşünceleri var, bu yeni fikir, KDP savaşçılarının uzmanlığı ile KDP’yi çok daha güçlü hale getirebilir.

Bu nedenle KDP gençlerinin KDP’nin tüm organlarında inisiyatif almasının önünü açmalıyız. Tüm KDP üyelerine durmamalarını ve yeni ve yenilikçi çalışmalar yapmalarını söylüyoruz, KDP size her seviyede yardımcı olacaktır. KDP’nin gençleri, KDP’nin yeni ve yenilikçi bir gücü ve çok umutlular.

Nemir (Ölümsüz) Barzani Kürdistan gençliğinin gücüne inandığı için efsanevi bir tarih yarattı. Nemir (Ölümsüz) Barzani, Barzani’nin gençliğinin gücüyle hareketine başladı ve ardından tüm Kürdistan gençliğinin gücüyle Kürdistan devrimini başlattı.

Barzani’nin ölümsüz inancı ve mücadelesinin tarihi hepimiz için büyük ve sürekli bir güçtür. Barzani, Allah’ın mazlumlara olan desteğine çok inanıyordu ve Kürt halkının gücüne ve kabiliyetine inanıyordu. Barzani bu inancı ve kabiliyetini tüm Kürt halkını harekete geçiren büyük bir devrimci harekete dönüştürdü. Kürt halkının çağdaş tarihinde ölümsüz Barzani ve KDP’nin mücadelesi sayesinde Irak devleti, 14 Temmuz 1958 devriminden sonra Irak anayasasında ilk kez Kürtleri ve Arapları Irak’ta ortak yaptı. Tüm başarılarımızda rahmetli Barzani’nin mücadelesini ve fedakarlığını hatırlamalıyız. Barzani’nin ölümsüz ruhunu, Sayın İdris’i ve tüm KDP ve Kürdistan şehitlerini selamlıyoruz. Daha önceki kongrelerde yanımızda olan ve artık orada olmayan KDP’nin altın kuşağının kahramanları ve savaşçılarının yerini elbette hepimiz bekliyoruz.

Sevgili arkadaşlar,

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak Kürdistanı’ndaki en etkili ve popüler siyasi ve popüler güçlerden biri ve tüm Kürt halkının umudu olan büyük bir güçtür. Dolayısıyla Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) 14. Kongresi’nin başarısı tüm Kürdistan ve Irak için büyük bir başarıdır. Bu kongreden sonra Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) sorunları yeni bir rutinle çözme yolunda ilerleyeceğini vurguluyoruz.

KDP, Kürdistan Bölgesi kurumlarını güçlendirmek ve Kürdistan Bölgesi’ndeki idari ve siyasi durumu iyileştirmek için açık bir diyalog başlatmak için her türlü çabayı gösteriyor. Başta ortaklarımız YNK ve diğer partiler olmak üzere Kürdistan partileriyle açık bir diyalog başlatacağız ve iki taraf arasındaki sorunların çözülmesi gerekiyor. Bu sorunların çözülmesi Kürdistan Bölgesi’nin güçlenmesi için gereklidir.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tüm Kürdistan partilerine açık olmalıdır. Taraflar birçok aşamada KDP’yi ikna etti. Bu garantiyi sürekli yenilemek zorundayız. İl meclislerindeki, Kürdistan ve Irak parlamentolarındaki KDP fraksiyonları diğer fraksiyonlara karşı çok açık olmalıdır. Kürt halkının sorunu Ortadoğu’nun en büyük sorunudur. KDP, her zaman olduğu gibi, değişmeyen barışçıl çözüm ilkesinde ısrarcıdır ve bunun için her türlü çabayı gösterecektir. Kürt halkı bu çağın gelişmelerinden faydalanabilir ve sorunlarını en iyi ve en uygun yol olan barışçıl ve şiddet içermeyen yollarla çözebilir.

Sevgili arkadaşlar,

KDP, kuruluşundan bu yana Irak’ın siyasi ve demokratik hareketinde önemli bir güç olmuştur. KDP’nin gücü tüm Iraklıların çıkarına olmuştur. Şimdi kongreden sonra tüm Iraklı partilerle yeni bir güçle katılacağız ve tüm Iraklıların çıkarları için çalışacağız ve Irak’ın milletleri ve yapıları arasında fark gözetmeyeceğiz.

Irak’ın yeni hükümetini, Irak’ın güney ve orta bölgelerinde daha fazla ve daha iyi iş ve hizmetler yaratmaya ve özel sektörü desteklemeye çağırıyoruz. Yıkılan Sünni bölgeleri yeniden inşa etmek, Kerkük, Şengal, Xaneqin ve Mahmur’daki durumu normalleştirmek, anayasanın 140. maddesini uygulamak ve Kürdistan Bölgesi’nin hak ve yetkilerinin ihlal edilmesini önlemek. Irak’taki durumu çözmek istiyorsak, hiçbir Irak toplumunun hakları ihlal edilemez.

Hiçbir büyük Irak kuvveti geri çekilmemelidir. Bu nedenle Irak hükümeti ve tüm Irak güçleri Sadr hareketiyle yeni görüşmeler yapmalıdır, çünkü Sadr Irak’ta önemli bir siyasi ve popüler güçtür. Irak’ı tüm topluluklar ve güçler için bir devlet olarak kurarak, anayasayı ve federal sistemi uygulayarak, Kürt halkının ve tüm varlıkların çıkarına olan Irak’ın istikrarı ve egemenliği korunmaktadır.

Sevgili arkadaşlar,

Kürdistan İşçi Partisi 14. Kongresi üyeleri. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) İkinci başkan görevine Sayın Mesrur ​​Barzani’yi, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) yeni görevine layık ve sevilen birini tayin ediyorum. Sayın Mesrur, Başkan Mesud Barzani tarafından yetiştirildi ve babam Sayın İdris tarafından çok sevilen bir insandı. Yetenekli bir insandır. Politbüro üyeleri ve KDP yönetimi, her şeyden önce onun gücünün tanıklarıdır. Kürdistan’ın istikrarı ve barışı için büyük bir hizmette bulundu, şimdi başbakan olarak omuzlarında çok ağır bir görev var, hepimiz ona bu ağır görevi başarması için yardım etmeliyiz.

KDP’nin önünde çok iş var tabii ki Sayın Mesrur ​​ve ben Sayın Başkana meşruiyetiniz ile birlikte yardımcı oluyoruz. Teklifimi kabul etmenizi rica ediyorum.

Devrim bayrağını yükselten parti KDP’nın zaferi.

Yaşasın Kürdistan.

Bu ülkede daha büyük başarılar için milli başkanımız Başkan Barzani’nin gözetiminde.

Çok teşekkürler

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir