Ortadoğu

Neçirvan Barzani, koalisyon ile Peşmerge ortak toplantısına başkanlık etti

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon güçlerinden oluşan üst düzey bir heyet ile Peşmerge Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesi’nin diğer ilgili güvenlik kurumlarının katılımı ile düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda Birleşik Müşterek Görev Gücü-Doğal Çözüm Operasyonu Komutanı Tümgeneral Matthew McFarlane ile ABD’nin Erbil Başkonsolosu Irvin Hicks de hazır bulundu.

ABD’nin Kürdistan Bölgesi Başkonsolosu’nun da katıldığı toplantıda, Peşmerge güçlerinin yeniden yapılanması ve reformunun ele alındığı ve Peşmerge İşleri Bakanlığı ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasında varılan anlaşma çerçevesinde planın uygulama aşamaları değerlendirildi. Savunma. Ayrıca, Peşmergeleri yeniden birleştirme ve Peşmerge İşleri Bakanlığı çerçevesinde modern bir şekilde yeniden düzenleme sürecinin önündeki engelleri ve zorlukları tartıştılar.

Başkan Neçirvan Barzani ise koalisyon ortaklarının Peşmerge’ye her alanda ve farklı aşamalarda verdiği sürekli desteği takdirle karşılayarak, Peşmerge’yi yeniden birleştirme ve birleşme sürecinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik adımların hızlandırılması gerektiğini vurguladı. bu konuda her türlü yardım ve desteğe hazır olduğunu ifade etti.

Tümgeneral McFarlane, koalisyon ortaklarının Peşmerge’ye çeşitli alanlarda sürekli destek ve yardımlarını ve Peşmerge İşleri Bakanlığı çerçevesinde Peşmerge’yi yeniden organize etme ve Kürdistan Bölgesi’nin birleşik bir ulusa komuta etmesine yardımcı olma adımlarının uygulanmasını yeniden teyit etti.

Peşmerge güçlerinin yeniden yapılanması ve reform sürecinin ele alındığı toplantıda Peşmerge Bakanlığı ile ABD Savunma Bakanlığı arasında varılan mutabakat çerçevesinde çizilen planın uygulama aşamaları değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu