Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani: IŞİD, Irak ve Suriye’de hala gerçek bir tehdit

 Nils Schmid başkanlığındaki Alman Parlamentosu’ndan bir heyetle görüşen Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta gerçek tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Nils Schmid başkanlığındaki bir heyet, Irak’ın başkenti Bağdat’ın ardından Erbil’e geldi. Heyet, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Peşmerge Bakanı Şorış İsmail’in de hazır bulunduğu görüşmede, Almanya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon kapsamında Alman kuvvetlerinin görevleri, Irak’taki siyasi durum, Erbil-Bağdat arasındaki sorunların yanı sıra Kürdistan Bölgesi’ndeki ekonomik durum, özel sektör faaliyetleri, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler meseleleri ele alındı.  

“IŞİD, Irak ve Suriye’de hala gerçek bir tehdittir” diyen Neçirvan Barzani, terörizmi ortadan kaldırmak için Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin yardım ve desteğe ihtiyaç duyduğunu yineledi.

Barzani, bu nedenle Alman Parlamentosunun önümüzdeki Ekim ayında Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki güçlerinin görev süresini umduklarını dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yaptığı insani ve askeri yardımlar nedeniyle Almanya’ya şükranlarını ileten Barzani, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin demokrasi ve insan haklarının ilerletilmesi konularında Avrupa’dan destek alabileceğini söyledi.

Konuk heyet de, IŞİD’in yenilgiye uğratılması konusunda Kürdistan Bölgesi ve Peşmergenin rolünden övgü ile söz etti.

Heyet, IŞİD savaşının ardından Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan kalkınma, yatırım ve yeniden yapılanma sürecine başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

SPD heyeti, Almanya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile dost ve ortak olduğunu vurgulayarak Irak’ta barış ve istikrarının bölge için önemli olduğuna vurgu yaptı.

Görüşmede ayrıca, Irak ordusu ile Peşmerge arasında koordinasyon gibi konular da ele alındı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir