Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Google Translate’e Sorani lehçesini dahil ettiren ekibi kabul etti

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürtçe’nin Sorani lehçesinin Google Translate’e eklenmesine katkıda bulunan çok sayıda gönüllüyü kabul ederek projelerine destek verdiklerini söyledi.

Google, 11 Mayıs’ta Google Translate’e (Çeviri) Sorani lehçesi de dahil olmak üzere 24 yeni dil eklediğini açıkladı. Bu, bir dizi Kürt gönüllünün büyük katkıları olmadan mümkün olamazdı.

Başkanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Başkan Barzani gönüllüleri dün kabul etti ve onları teknolojide Kürtçe dilini geliştirmek için bir ekip olarak çalışmaya devam etmeye teşvik etti.

Yapılan açıklamada, “Başkan Neçirvan Barzani bu gönüllü grubun ve bilişim-teknolojide Kürtçe dilini geliştirmek isteyen tüm grupların faaliyetlerine ve projelerine güçlü desteğini de dile getirdi” denildi.

Gönüllüler, Başkan Barzani’ye Sorani lehçesinin çevrimiçi çeviri hizmetine eklenmesi konusunda nasıl çalışmalara başladıkları konusunda bilgi verdi.

Kürdistan Bölgesi’nin resmi dili olan Sorani, Erbil, Süleymaniye ve Halepçe illerinin yanı sıra Kerkük vilayetinde de konuşulan hakim dil durumunda.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu