Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Erbil-Bağdat sorunlarının çözümü Irak’ta istikrarın anahtarıdır

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülmesinin Irak’ta istikrar ve huzurun anahtarı olduğunu söyledi.

Duhok Üniversitesi’nde 27’inci Dönem Mezunları için bir tören düzenlendi.

Törene, Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Aram Muhammed, Duhok Valisi Ali Teter, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na Kıdemli Dış Politika Danışmanı Felah Mustafa ve milletvekilleri de katıldı.

Burada bir konuşma yapan Neçirvan Barzani, yeni mezunları, ailelerini, öğrencilerle birlikte canla başla çalışan Duhok Üniversitesi Rektörü ve öğretmenlerini tebrik ederek, hayatın her alanında başarılarının devamını diledi.

Barzani, “Sevgili mezunlar, bugün hayatınızda yeni bir aşamaya giriyorsunuz. Bugünden itibaren ister kamuda ister özel sektörde, ister sivil toplum kuruluşlarında görev alın, ülke için çalışacak ve hizmet sorumluluğunu üstleneceksiniz. Bu nedenle sorumluluğunuz bugünden itibaren daha büyük olacaktır” dedi.

Gençlerden, üniversiteden edindikleri bilgi, birikim ve uzmanlığı verimli ve düzenli bir şekilde milletin hizmetinde, ülkenin yeniden inşası ve kalkınmasında kullanmasını isteyen Barzani, “Öğrencilik hayatı bitse de öğrenme ve bilgi edinme süreci hiç bitmeyecek. İnsan ne kadar çok bilirse, öğrenecek çok şey olduğunu o kadar iyi anlar, öğrenmenin ve bilginin asla sınırı yoktur. Öğrenme, bilgi ve uzmanlık düzeylerinizi sürekli geliştirmeli, bunu daha parlak hale getirerek çevrenize ışık olmalısınız” ifadelerini kullandı.

Dünyada yaşanan hızlı bilimsel ve teknolojik ilerleme sayesinde hayatın da hızla değiştiğini anlatan Barzani, toplumun da çağın bu gelişimi karşısında yenilenmesi gerektiğini aksine ilerici milletler kervanına katılamayacağını söyledi.

Neçirvan Barzani, “Değişmek, kendini yenilemek ve ilerlemek, birey olarak sizlerin sorumluluğunuzdur ama aynı zamanda eğitim sistemini ilerletmek de ilgili tarafların sorumluluğudur. Halkımız ve ülkemiz için bilgiden, öğrenmekten be bunun için iyi ve gelişmiş bir eğitim sisteminden daha gerekli olan bir şey yoktur. Bu bizim için hayati bir ihtiyaçtır, milletimizin bugünü ve geleceği için çok önemlidir” diye konuştu.

Barzani, “Cumhurbaşkanının seçilmesi ve başbakanın atanmasıyla birlikte Irak’ta yeni bir siyasi süreç başladı. Irak’taki siyasi tarafların  geçmişin hatalarından ders almaları ve birlikte çalışmaları gerektiğini tekrarlamak isterim” dedi.

Irak’ta yeni yönetimin ülkenin gerçeğini olduğu gibi görmesini ve sorunlara çare bulmasını umduklarını kaydeden Barzani, “Umarım özellikle Kürdistan Bölgesi ile olan sorunlar çözülür. Çünkü Irak’ta barış ve istikrarın anahtarının Kürdistan Bölgesi ile sorunların anayasal çözümünde yattığına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Devamı…