Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani ‘den Münih’te diplomasi yoğunluğu

Covid-19 salgını sonrası geleceğe dair önemli mesajların verileceği dünyanın önemli platformlarından Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2022) bugün başlıyor.

Konferansta, Rusya Ukrayna krizi, iklim krizleri, teknoloji konusunda yapılacak düzenlemeler ve salgınla mücadele, AB’de ve küresel ekonomide yaşanan sıkıntıların masaya yatırılması bekleniyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de konferansa katılmak üzere Münih’te bulunuyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürdistan heyeti, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Fransa, İran, Lübnan ve Katar Dışişleri Bakanları ile bir araya geleceği programındaydı.

Başkan Neçirvan Barzani konferans oturumlarına katılmadan önce bunlardan ilk toplantısı Vatikan’ın Dışişleri Bakanı Paul Richard Gallagher ile oldu.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden yapılan açıklamaya göre görüşmede, Irak’taki son siyasi gelişmeler, siyasi süreç ve ikili ilişkiler ele alındı.

Neçirvan Barzani, Vatikan Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi

Neçirvan Barzani görüşmede, “Kürdistan Bölgesi, her zaman olduğu gibi, başta Hıristiyanlar ve Ezidiler olmak üzere Irak’taki bütün bileşenleri desteklemeye ve bileşenlerin kültürel bütünlüğünü korumaya devam edecek” dedi.

Başkan Neçirvan Barzani daha sonra, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile de görüştü.

Görüşmede Irak’taki hükümet oluşturma süreci, IŞİD ile mücadele karşı savaş, Kürdistan’ın bölge ülkeleriyle ilişkileri ele alındı.

Başkan Neçirvan Barzani, Birleşik Arap Emirlikleri Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Bin Ahmed Al Cabir ile bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler ve olası yatımlar üzerinde duruldu.

“Savunma ve Güvenlik için Davos” olarak bilinen konferans, kurallara dayalı uluslararası düzende derin sıkıntıların yaşandığı ve birbirine bağlı krizlerin arttığı bir zamanda yapılması katılımcılar tarafından zamanlamanın uygunluğu konusunda görüş birliğindeler.

Konferans nedeniyle Bayerischer Hof Oteli çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Etkinliğin güvenliğini sağlamak için yaklaşık 3 bin 500 polis görev yapacak. Polise 200’ün üstünde asker de destek verecek. Otel çevresindeki yollar trafiğe kapatılacak.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir