Politika

Necdet Takva: Bizim Van’ı Kürdistan Bölgesi ve Irak’a tanıtmamız lazım

Irak Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret eden Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Kürdistan Bölgesi, Irak’ın güneyi, Bağdat henüz Van’ı tanımıyor. Bizim Van’ı Kürdistan Bölgesi ve Irak’a  tanıtmamız lazım. Bu anlamda da tanıtım için Arapça, Kürtçe kitapçık hazırladık ve burada dağıttık. Gidiş gelişleri ve ziyaretlerimizi artıracağız” ifadelerini kullandı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (Van TSO) bir heyet, iş görüşmelerinde bulunmak üzere Kürdistan Bölgesi’ne geldi.

Ziyareti Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva duyurarak Süleymaniye, Erbil ve Duhok kentlerini kapsayan bir seyahat gerçekleştireceklerini “Süleymaniye, Erbil, Duhok iş seyahati için Çukurca/Üzümlü yolundayız. İran turizm pazarındaki başarı hikayesine yeni bir sayfa eklemek için. Van TSO şehrimiz, bölgemiz için çalışmaya devam ediyor” sözleriyle açıklamış ve paylaşmıştı.

Takva ve beraberindeki heyet, Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sirwan Muhammed ile görüştükten sonra Erbil TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dara Celil Xeyat ile bir araya geldi.

Süleymaniye’de düzenlenen “Tarım Ürünleri Fuarına” katılan Takva, Rûdaw TV’de Hêvîdar Zana’nın sunduğu 15:00 bültenine katılarak ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Van-Erbil-Süleymaniye hattında ilişkilerimizi ilerletebiliriz”

Takva, şunları kaydetti:

“Bu ziyaretten ötürü oldukça heyecanlandık. Şüphesiz her sene Van TSO adına bu tür fuarlara katılmayı çok isteriz. Açıkçası Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta gerçekleştirilen tüm fuarlara katılmak isteriz.

Bu fuara Van ve bölgeden herhangi bir şirket katılmasa da Türkiye’den 6 şirket vardı. Çok iyi ağırladılar bizi ve önemsediler. Bu anlamda Süleymaniye TSO Başkanı Sayın Sirwan’a çok teşekkür ederiz.

Bugün de Erbil TSO Başkanı Dara Celil Xeyat’ı ziyaret ettik ve misafir olduk. Dolayısıyla ilişkilerimiz iyi ve daha da öteye taşımak istiyoruz.

Van, daha ziyade İran’a yakın ve orada çok fazla çalışma yaptık ve karşılığını görüyoruz. Şimdi de Kürdistan Bölgesi ile de yapmak istiyoruz.

Şimdi Üzümlü-Serzer Sınır Kapısı’nda görüşmeler gerçekleştirdik. Oradaki yönetimle görüştük. Eksiklikleri tespit edip rapor hazırlayacağız. Duhok’ta da görüşmelerimizi yaptıktan sonra raporlarımızı hükümete aktaracağız.

Biz Erbil ve Süleymaniye’deki iş insanlarının da kendi hükümetlerine bu yönde çağrı yapmalarını istiyoruz.

Biz Üzümlü’yü de İbrahim Halil-Habur Sınır Kapısı gibi geliştirmek ve genişletmek istiyoruz. Engeller ve aksiliklerin kaldırılması halinde gidiş gelişler çok daha rahatlayacaktır. O zaman birbirimize daha da yakın oluruz.

Van-Erbil-Süleymaniye arasında bir ticaret olması durumunda karşılıklı eksiklikler tamamlanır. İlişkilerimizi her anlamda ilerletebiliriz. Ama öncelikle sınır kapılarındaki engelleri halletmemiz lazım.

Bizim Van olarak 100 milyon dolar ihracatımız var fakat bu sayı az. Son yıllarda tekstilde çok iyi işler yapıldı. Önümüzdeki dönemde ihracatımız artacaktır. Ayrıca 2 yıllık pandemi sonrası Van’da turizm anlamında büyük bir atılım söz konusu.

8 ayda 500 bin kişi Van’a gelip konakladı. Alışveriş yaptılar, gezdiler.

Kürdistan Bölgesi Van’a biraz uzak ve bu uzaklık sınır kapılarından kaynaklı. Bu yüzden de biz sınır kapıısnda da açıklama yaptık. Biz ‘uzak olanı yakınlaştırmak’ istiyoruz.

Kürdistan Bölgesi, Irak’ın güneyi, Bağdat henüz Van’ı tanımıyor. Bizim Van’ı Kürdistan Bölgesi ve Irak’a  tanıtmamız lazım. Bu anlamda da tanıtım için Arapça, Kürtçe kitapcıklar hazırladık ve burada dağıttık. Gidiş gelişleri ve ziyaretlerimizi artıracağız.”(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu